Dzień: 09.08.2020r. Imieniny: Ireny, Jana, Juliana, Klary,…

Aktualności

XXVI Sesja Obornickiej Rady Seniorów

Tematami omawianymi podczas ostatniej (10.04) sesji ORS, były informacje o działalności klubów seniora, stowarzyszeń i sekcji w Obornikach, a także kwestia wzięcia aktywnego udziału seniorów w obchodach Jubileuszu 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski oraz 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Radni podjęli uchwałę w sprawie potrzeby utworzenia w obornickim szpitalu Oddziału Medycyny Paliatywnej. Rozmawiali także na temat działających na terenie Obornik miejsc oferujących seniorom sympatyczne i twórcze spędzanie wolnego czasu. Opowiadały o nich zaproszone przez Przewodniczącego ORS osoby, które na co dzień opiekują się tymi miejscami oraz stojące na czele skupiających seniorów organizacji.

Radni Seniorzy poparli pomysł zaadaptowania dodatkowego pomieszczenia na potrzeby Domu Dziennego Pobytu „U Babci”. W miejscu tym (jak wyjaśniła Elżbieta Kaźmierczak) członkowie klubu – seniorzy w podeszłym wieku – korzystają z obiadów, uczestniczą w organizowanych spotkaniach, np. z okazji Dnia Kobiet, Św. Marcina, Tłustego Czwartku. Obchodzą Dzień Pracownika Socjalnego. Wspólnie oglądają filmy. Rozmawiają.

Propozycja rozbudowy klubu zaakceptowana została już przez zarządcę nieruchomości – Obornicką Spółdzielnię Mieszkaniową, o czym poinformowała, zaproszona na sesję, prezes Maria Pilarska. Dom „U Babci” powiększony zostanie o pomieszczenie, w którym dziś znajduje się nieczynna suszarnia.

To jednak nie jedyne, dedykowane seniorom miejsce w naszym mieście.

Opiekunka Klubu „Senior+” – Alina  Nadstaga zaprezentowała szeroką gamę zajęć dla klubowiczów. Działający od połowy stycznia klub skupia już siedemdziesięciu członków. Uczestnicy zdobywają wiedzę z zakresu obsługi komputera, rozwijają zdolności rękodzielnicze. Uczestniczą w zajęciach z terapeutą, psychologiem oraz z przedstawicielami policji. Biorą udział w spotkaniach okolicznościowych i wycieczkach. Planują też uczestnictwo w majowym rajdzie rowerowym do Radzimia.

Klub Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów podczas sesji reprezentowała Zofia Matelska.  Przedstawiając działalność obornickiego  klubu PZERiI podkreślała, że jego członkowie chętnie włączają się w organizowane spotkania okolicznościowe, np. Dzień Inwalidy, Dzień Matki, Dzień Babci i Dziadka, spotkanie opłatkowe, co roku organizują też piknik „Stare, ale jare”.

Emerytowani nauczyciele natomiast aktywnie włączają się w organizowane przez ZNP wyjazdy kulturalne, wycieczki, pikniki. Spotkania z członkami zaprzyjaźnionych sekcji emerytów, np. z Rogoźna, czy organizują spotkania wigilijne – wyjaśniała Stefania Kiwertz  członek zarządu Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP.

Adam Borowicz prezes Stowarzyszenia „Matura 65” wskazywał, że stowarzyszenie głównie wspiera finansowo Liceum Ogólnokształcące w Obornikach. Dzięki pozyskanym sponsorom i wkładowi własnemu, przekazane zostały meble i wsparto remont sali gimnastycznej.

Podczas sesji poruszano także kwestie udziału seniorów w obchodach patriotycznych rocznic.

Prezes UTW Edward Mączyński, zaprezentował udział członków stowarzyszenia w obchodach z okazji Jubileuszu 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski oraz 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Przeprowadzony zostanie cykl wykładów o tematyce patriotycznej. Odbędzie się Rajd Patriotyczny do Pacholewa, a także wycieczka trasą Hymnu Narodowego.

Zofia Hanyż prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych podkreśliła, że członkowie związku są już w podeszłym wieku, więc prosi organizatorów obchodów patriotycznych o wsparcie i wystosowanie szczególnych zaproszeń dla Członków Związku. Poinformowała również o możliwości przekazania w „godne ręce” materiałów i ubrań wojskowych po zmarłych członkach związku.

W tej kwestii Przewodniczący ORS przeprowadził już wstępne rozmowy z Prezesem  Stowarzyszenia  Historyczno-Rekonstrukcyjnego  „Kraina Warty” Maciejem Pytlem. Planuje on bowiem, wraz z członkami stowarzyszenia utworzenie w Obornikach Sali Pamięci. Będzie to godne miejsce, w którym znajdą się pamiątki po bohaterach.  

 Członkowie organizacji senioralnych w maju świętować będą, z narodowymi emblematami „Biało-Czerwonej”, Dzień Flagi i rocznicę Konstytucji 3 Maja. Podczas Weekendu Seniora (14 i 15 września) wezmą natomiast udział w Wieczorze Pieśni Patriotycznych oraz w senioralnym pikniku.

Podczas sesji zostali wybrani członkowie do Kapituły Decyzyjnej  oraz Kapituły Konkursowej – konkursu: „Miejsce Przyjazne Seniorom w Gminie Oborniki”, który zakończony zostanie przyznaniem CERTYFIKATU. Konkurs organizowany jest po raz pierwszy przez Burmistrza Obornik na wniosek Obornickiej Rady Seniorów. Członkami Kapituły Decyzyjnej zostali: Burmistrz Obornik – Tomasz Szrama, Przewodniczący Obornickiej Rady Seniorów – Eugeniusz Kierstan, Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku – Edward Mączyński.

W skład Kapituły Konkursowej weszli: Mirosław Fiołek, Wincenta Gorączka, Zofia Hanyż, Mieczysław Jęchorek, Stefania Kiwertz, Maria Lisek, Jan Ławicki, Krzysztof Sroka, Maria Święcichowska.

W sesji wzięli udział również Burmistrz Obornik Tomasz Szrama wraz z Zastępcą Piotrem Woszczykiem, który poinformował o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, tworzonych projektach dla seniorów przez Stowarzyszenie „Metropolia Poznań” i warsztatach dla seniorów.