Dzień: 06.03.2021r. Imieniny: Agnieszki, Elwiry, Felicyty, Jordana,…

Aktualności

Nowości na PUE ZUS

30 września na PUE ZUS zostały wprowadzone nowe rozwiązania i ułatwienia. 

 

Został uruchomiony kreator do wniosków o wydanie zaświadczenia A1 w następujących sytuacjach:

  • delegowania pracownika do innego państwa członkowskiego UE, EOG lub Szwajcarii,
  • czasowego przeniesienia wykonywania działalności na własny rachunek do innego państwa członkowskiego UE, EOG lub Szwajcarii,
  • wykonywania pracy najemnej lub działalności na własny rachunek, w kilku państwach członkowskich UE, EOG lub Szwajcarii.

 

System wybiera właściwy wniosek po udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań. Następnie kreator podpowiada jak krok po kroku go wypełnić. W ten sposób powstaje komplet dokumentów – wniosek o wydanie zaświadczenia A1 z wymaganymi załącznikami. Więcej informacji o tych ułatwieniach można znaleźć na stronie internetowej w artykule „Zaświadczenie A1 – nowe ułatwienia na PUE ZUS”.

 

Został przygotowany również nowy formularz wniosku ogólnego (POG). Jest to wniosek, za pomocą którego można przekazać do ZUS wyjaśnienie, zażalenie, skargę, podanie.

 

Od 30 września udostępniono również na PUE ZUS uproszczone formularze pełnomocnictwa (PEL) oraz odwołania pełnomocnictwa (PEL-O). Przygotowano także instrukcję „Jak podpisać i wysłać elektronicznie przez PUE ZUS załącznik PEL-Z, gdy firmę reprezentuje wielu przedstawicieli”. O uproszczonych formularzach i instrukcji można przeczytać na stronie w artykule „Nowe formularze dotyczące pełnomocnictwa”.