Dzień: 17.01.2021r. Imieniny: Antoniego, Antoniny, Henryka, Henryki,…

Aktualności

Niepodległa w Obornikach

11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji Polska narodziła się na nowo, wracając na mapę świata. Odzyskanie niepodległości nie przyszło łatwo i okupione zostało zbrojnymi zrywami niepodległościowymi oraz wieloletnią pracą u podstaw. Ludzie reprezentujący różne obozy polityczne potrafili się w tej walce zjednoczyć, widząc jeden cel, którym była Polska. Dziś, 11 listopada świętujemy uroczyście setną rocznicę tych wydarzeń, pragnąc oddać należytą cześć temu jubileuszowi  w Obornikach zaplanowano cykl wydarzeń zarówno historyczno-naukowych, kulturalnych, społecznych, jak i sportowych. Jubileusz odzyskania niepodległości, łączy się nierozerwalnie z setną rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Tak ważny zryw ma na naszych ziemiach swych szczególnych bohaterów, których poznać można wczytując się we wspomnienia z specjalnego (7) numeru „Obornickich Zeszytów Histryczno-Kulturalnych”.

Jak świętują oborniczanie?

Obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęliśmy już na początku roku, kiedy to Burmistrz Obornik powołał komitet obchodów, a 2018 mianowano rokiem tych wielkich rocznic. Rozliczne wydarzenia rozegrały się w szkołach, do odzyskanej niepodległości odnieśli się też seniorzy, którzy zagadnieniom poświęcili II Obornicki Weekend Seniora. Stulecie zapisało się również w miejskiej przestrzeni. Oficjalną nazwę zyskał „Park Niepodległości” – trwają prace przy odnowieniu tamtejszego pomnika, zaś przy ulicy Młyńskiej powstał patriotyczny mural.

A co ze Świętem Niepodległości?

11 listopada tradycyjnie spotykamy się na Rynku, skąd wystartują zawodnicy IX Biegu Niepodległości. Popołudniowe uroczystości rozpoczniemy natomiast w parku, gdzie nastąpi oficjalne odsłonięcie odnowionego pomnika, tuż po nim Msza święta w intencji Ojczyzny w kościele farnym. O godzinie 17.00 ponownie spotykamy się na Rynku, skąd pod hasłem „Dekady Niepodległości” wyruszy patriotyczny korowód. Finał uroczystości planowany jest po przemarszu, przy pomniku Paderewskiego.

Co jeszcze?

Prócz oficjalnych uroczystości planowany jest jeszcze szereg wydarzeń towarzyszących. Cykl wykładów w Bibliotece Publicznej oraz w Obornickim Ośrodku Kultury, koncerty patriotyczne, wystawa poświęcona oborniczanom w Powstaniu Wielkopolskim, a nawet turniej szachowy.

Świętujmy razem 100 lecie Niepodległości!