Dzień: 28.01.2021r. Imieniny: Agnieszki, Amandy, Agustyna, Berty,…

Aktualności

Niepodległa w Obornikach – tak świętowaliśmy

Sto lat – tyle liczy niepodległość Polski. Z tej okazji w całym kraju odbyły się liczne inicjatywy i uroczystości. Nie inaczej było w u nas!

Różnica względem dużych miast wyczuwalna była jednak w atmosferze. Próżno było szukać w naszym mieście waśni, podstępów i wzajemnych oskarżeń. Tu wszystko było jak być powinno, jak w swym przemówieniu podkreślał Burmistrz Obornik Tomasz Szrama – razem,  pod wspólnym biało-czerwonym sztandarem. I z tego jesteśmy najbardziej dumni!

Uroczystości rozpoczął poranny IX już Bieg Niepodległości, po nim w Parku Niepodległości (który z okazji stulecia zyskał swoje imię) odbyła się wzruszająca uroczystość odsłonięcia odrestaurowanego pomnika i w kościele farnym msza św. za Ojczyznę.

Tuż po mszy, w akompaniamencie orkiestry oborniczanie wyruszyli we wspólnym marszu poprzez „Dekady Niepodległej”. Wzdłuż ulicy Piłsudskiego na maszerujących czekały ważne, choć nie zawsze pozytywnie odbierane postaci z poszczególnych epok. Ucharakteryzowani na Polaków z dziesięciu dekad byli tez uczniowie z obornickich szkół.

Podczas marszu miała też miejsce ważna uroczystość, a mianowicie odsłonięcie płaskorzeźby orła na budynku poczty, który powrócił w to miejsce z inicjatywy Henryka Brodniewicza, członka komitetu ds. obchodów stulecia niepodległości. Oficjalnie zaprezentowano też mural przy ulicy Młyńskiej z postaciami Taczaka i Dmowskiego. Kolejny raz nasz korowód zatrzymał się przy Urzędzie Miejskim, gdzie wyświetlono poruszający film „Jedenasty” a salwy honorowe oddali członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Rekonstrukcyjnego „Kraina Warty”.

Finałem gminno-powiatowych uroczystości był apel przy obelisku Paderewskiego, gdzie o Niepodległości pięknie mówili starosta, burmistrz oraz zaproszeni goście: Senator Jan Filip Libicki i Posłowie na Sejm RP: Jakub Rutnicki i Krzysztof Paszyk, a aż 56 delegacji złożyło symboliczne biało-czerwone kwiaty. Gości pożegnał wzruszającą interpretacją pieśni „Co to jest niepodległość” Mikołaj Stachowiak. 

To były piękne obchody!