Dzień: 28.01.2021r. Imieniny: Agnieszki, Amandy, Agustyna, Berty,…

Aktualności

Jak wygrać z migreną?

Migrena to powtarzający się, długotrwały ból głowy, który najczęściej zaczyna się nad skronią i z czasem rozprzestrzenia się na całą głowę. Ból jest tak silny, że chory nie może normalnie funkcjonować. Często atakom migreny towarzyszą zawroty głowy, zaburzenia widzenia, mdłości a nawet wymioty.

Cierpiący na migreny często pozostają bezradni wobec uporczywych bólów głowy i męczą się z nimi całymi dniami, łykając ogromne ilości ogólnodostępnych tabletek przeciwbólowych, których działanie często jest nieskuteczne.

Oczywiście nie każdy ból głowy to migrena. Jeśli jednak napady bólu pojawiają się regularnie, należy zgłosić się niezwłocznie do lekarza.

 

W walce z chorobą mogą pomóc nam też domowe metody:

  • chłodny kompres położony na czole natomiast na skronie plastry surowego ziemniaka lub cytryny
  • odpoczynek w pozycji leżącej w wywietrzonym i zaciemnionym pokoju
  • napar z kwiatów lipy i melisy, które odprężają i pomagają się zrelaksować
  • masaż głowy, zwłaszcza  tętnicy skroniowej po stronie bólu. Jeśli jednak ból wewnętrzny jest zbyt silny, nie należy  jeszcze bardziej uciskać głowy.
  • czarna kawa z dodatkiem soku z cytryny osłodzona do smaku naturalnym miodem

 

Migren można także próbować uniknąć poprzez profilaktykę, zgodnie z myślą, iż lepiej zapobiegać niż leczyć. Aby zmniejszyć ryzyko choroby należy wysypiać się (około 8 godzin snu na dobę), unikać stresu, głośnych miejsc i silnego słońca. Warto też zadbać o odpowiednią dietę, to znaczy unikać produktów zawierających azotan sodu, i glutaminian sodu, alkoholu i napojów energetyzujących. Warto zadbać o dostateczne źródło magnezu w diecie, bardzo ważnego pierwiastka dla naszego organizmu regulującego gospodarkę mineralną.

 

Migrena to uciążliwa choroba, ale można z nią walczyć. Jeśli domowe sposoby są niewystarczające należy udać się do lekarza. Najważniejsze by nie bagatelizować jej objawów i jak najszybciej podjąć kroki w walce z nią. Należy również pamiętać, że nagły bardzo silny ból głowy może być spowodowany poważną chorobą neurologiczną np. udarem mózgu i należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

 

Źródło