Dzień: 29.05.2020r. Imieniny: Aleksandra, Benity, Boguslawa, Bogusławy,…

Aktualności

Jak uniknąć upadku?

Prawie każdemu z nas zdarzyło się kiedyś upaść. U niektórych obrażenia na skutek upadku mogły być nieznaczne, podczas gdy u innych mogły doprowadzić do unieruchomienia np. ręki czy nogi na kilka tygodni lub do pobytu w szpitalu.

 

Jak zapobiegać upadkom osób starszych?

Niestety wraz z wiekiem, w szczególności u osób cierpiących na demencję, upadki mogą zdarzać się coraz częściej lub mieć poważniejsze skutki. Ponieważ szacuje się, że wśród osób dorosłych upadki zdarzają się aż u około 60 % osób, ważne jest, aby dowiedzieć się jak im zapobiegać. Tym bardziej, że większość upadków zdarza się w domu.

 

Jak wprowadzić kilka zmian, aby zapobiec upadkom lub zmniejszyć częstotliwość upadania:

 1. Ustaw meble tak, aby można było łatwo się przemieszczać.
 2. Połóż przedmioty, których często używasz, w łatwo dostępnym miejscu. Na przykład, niech telefon i klucze leżą na szafce do której masz łatwy dostęp i na takiej wysokości, abyś nie musiał się schylać.
 3. Usuń z podłogi przedmioty, o które łatwo się potknąć. Jeśli masz dziecko, a równocześnie mieszkasz z osobą cierpiącą na demencję, to postaraj się, aby dziecko miało swój kąt do zabawy, tak aby zabawki (np. klocki) nie były porozrzucane po całym mieszkaniu. Sprawdź również, czy w mieszkaniu są kable, o które można się potknąć i zobacz, czy nie da się ich ułożyć tak, aby nie stanowiły przeszkody.
 4. Pomyśl o zakupie antypoślizgowych mat, w szczególności do łazienki. Pomocnym może być również używanie specjalnych uchwytów lub poręczy, które pomagają przy podnoszeniu się z wanny. Jeśli masz brodzik, warto też korzystać ze specjalnych krzesełek do kąpieli dla osób, które nie mogą stać pod prysznicem.
 5. Zadbaj o właściwe oświetlenie. Każde pomieszczenie, w szczególności schody, powinny być dobrze oświetlone.
 6. Uważaj na dywany, które się podwijają. Możesz temu zaradzić, przyklejając je do podłogi taśmą dwustronną.
 7. Gdy zdarzy ci się wylać coś na podłogę, postaraj się to jak najszybciej sprzątnąć. Staraj się też myć podłogę w domu, gdy osoba z demencją nie chodzi po domu. Unikaj również past nabłyszczających.
 8. Upewnij się, że obuwie domowe jest pełne (nie klapki), na płaskim obcasie oraz ma antypoślizgową podeszwę.
 9. Zadbaj o to, aby się wysypiać. Brak snu może powodować zaburzenia równowagi.
 10. Staraj się być aktywnym fizycznie i wykonywać ćwiczenia, które ukierunkowane są na wzmocnienie równowagi i zwiększenie siły mięśniowej.
 11. Regularnie badaj wzrok.
 12. Porozmawiaj z lekarzem na temat leków, które bierzesz Ty lub Twój podopieczny. Być może skutki uboczne niektórych leków powodują senność lub zawroty głowy.
 13. Podczas leżenia w łóżku nie wychylaj się po przedmioty leżące na podłodze. Najpotrzebniejsze przedmioty staraj się trzymać blisko łóżka, tak aby nie trzeba było się po nie schylać.
 14. Zaleca się także unikanie krzeseł obrotowych. Znaczenie lepsze dla osób starszych są stabilne krzesła.

 

Jak wstać po upadku…

Dużym problemem wśród seniorów jest obawa przed upadkiem, szczególnie u tych pacjentów, którzy tego doświadczyli. Dlatego niezwykle ważne jest m.in., aby nauczyć pacjentów jak sobie radzić, gdy już do upadku dojdzie. 

Eksperci zalecają w takiej sytuacji, aby nie wstawać bez żadnego wsparcia – najbezpieczniej jest więc w takiej sytuacji dotrzeć do jakiegoś stabilnego przedmiotu (łóżka, krzesła czy stołu) i wykorzystać ten przedmiot jako podparcie do wstania. Z wiekiem trudność ze wstawaniem staje się coraz większa, dlatego warto uczyć się tych metod wcześniej. W chwili upadku łatwo bowiem stracić głowę.

 

Źródło