Dzień: 07.06.2020r. Imieniny: Ariadny, Ciechomierza, delfiny, Gustawa,…

Aktualności

III miejsce dla Chóru Pro Musica na XX Festiwalu Chóralnym Canto Lodziensis w Łodzi

W sobotę, 19 listopada 2017r. chór „Pro Musica” im. Józefa Czypka z Obornik, zajął III miejsce na XX Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym CANTO LODZIENSIS w Łodzi.

Jest to dla nas amatorów, wielka radość i satysfakcja, ale stanowi również wyzwanie, do dalszej wytężonej pracy. Do udziału w festiwalu zakwalifikowano 24 chóry z 50 zgłoszonych z całej Polski. Chóry oceniało Jury składające się z czterech bardzo wymagających profesorów. Oceniano dobór repertuaru, poziom artystyczny, emisję głosu, walory brzmieniowe, interpretacje i stylowość wykonania. Celem festiwalu była prezentacja dorobku artystycznego chórów, popularyzacja wartościowej  literatury chóralnej oraz konfrontacja osiągnięć i wymiana doświadczeń pomiędzy chórami.

Chórzyści przygotowywani przez Kierownika Artystycznego i Dyrygenta Renatę Wrzeszcz, doświadczają wspaniałych przeżyć podczas wspólnego koncertowania.

Chór „Pro Musica” im. Józefa Czypka jest chórem z długoletnimi tradycjami. Powstał jesienią 1983 roku z inicjatywy dyrygenta Józefa Czypka i młodzieży Obornickiego Liceum Ogólnokształcącego. Zdobywał główne nagrody w Ogólnopolskich Konkursach Chórów i Przeglądach Zespołów a nawet Międzynarodowych Festiwalach organizowanych w Polsce jak i w krajach Europejskich. Dzięki perfekcji dyrygenta i zdolnym chórzystom nasz amatorski chór często mógł konkurować z profesjonalistami. Uczestniczył w spotkaniach pielgrzymkowych z Janem Pawłem II w Polsce i we Włoszech. Po śmierci dyrygenta– założyciela w 2014 roku my, śpiewacy żyliśmy nadzieją, że uda się kontynuować jego dzieło.

Mgr Józef Czypek wiele lat był adiunktem w Akademii Muzycznej w Poznaniu, w Uczelni, którą sam ukończył w klasie prof. Stefana Stuligrosza. Poprzez swoją wieloletnią działalność muzyczną potrafił zaszczepić miłość do muzyki zarówno wielu uczniom obornickich szkół jak i dorosłym mieszkańcom naszego miasta. Za upowszechnianie kultury i liczne wysokie osiągnięcia artystyczne otrzymywał wiele nagród i wyróżnień. Kolejnym jego sukcesem jest także fakt, że kilku chórzystów podjęło regularne studia wokalno- aktorskie lub pedagogiczne na wyższych uczelniach i do dnia dzisiejszego działają na niwie artystycznej. Jedną z absolwentek Akademii Muzycznej w Bydgoszczy jest solistka chóru i nauczyciel muzyki pani Renata Wrzeszcz, która po śmierci dyrygenta Józefa Czypka, podjęła się poprowadzenia chóru „Pro Musica”.

 

Magdalena Smela

Prezes Chóru