Dzień: 22.09.2019r. Imieniny: Joachima, Joachimy, Maury, Maurycego,…

Aktualności

Ćwiczenia zapobiegające haluksom

Regularne wykonywanie poniższych ćwiczeń zapobiegających haluksom pozwoli ci uniknąć ryzyka wystąpienia palucha koślawego.

  1. Rozciąganie ścięgna Achillesa z ręcznikiem

Usiądź na podłodze z wyprostowanymi nogami, a następnie wokół śródstopia jednej z nóg przełóż ręcznik. Chwyć oba jego końce i przyciągaj je w swoją stronę – nogę przez cały czas trzymaj wyprostowaną. Wytrzymaj 30 sekund i zrób 30-sekundową przerwę. Ćwiczenie powtórz w 2 seriach po 10 powtórzeń na każdą z nóg.

  1. Turlanie piłeczki golfowej

Usiądź na krześle, a następnie umieść pod stopą piłeczkę golfową. Turlaj ją pod łukiem stopy jak najdłużej, co najmniej przez 2 minuty.

  1. Podnoszenie kulek stopami

Usiądź na krześle, stopy ułóż stabilnie na podłodze, a wokół rozsyp kilkanaście małych kulek. W pobliżu ustaw miskę. Palcami stóp łap kulki i umieszczaj je w misce, pamiętaj jednak, by nie rozsypywać ich zbyt daleko od zasięgu stóp – chodzi o sam chwyt kulki, dzięki któremu wyćwiczysz zginacze podeszwowe, a nie o wyciąganie nogi ku kulkom. Ćwiczenie będzie zakończone po zebraniu wszystkich kulek.

Warto zapamiętać!

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, więc jeśli chcesz uniknąć późniejszej konieczności wykonywania ćwiczeń korekcyjnych na haluksy, pamiętaj:

  • Unikaj noszenia butów na wysokich obcasach i tych o wąskiej budowie, także zwężanych przy palcach – spiczaste czubki zdecydowanie są niewskazane.
  • Unikaj całodziennego noszenia płaskich klapek.
  • Staraj się od czasu do czasu chodzić po domu boso, dobrze zadziała również chodzenie po miękkim podłożu, np. piasku lub trawie.
  • W miarę możliwości zmieniaj obuwie dwa-trzy razy dziennie.
  • Dbaj o aktywność fizyczną i kontroluj swoją wagę – nie wybieraj jednak sportów obciążających stopy, postaw na pływanie czy jazdę na rowerze.
  • Podczas chodzenia zawsze staraj się stawiać stopy prosto.
  • Unikaj kupowania butów rano, ponieważ po kilku godzinach chodzenia i stania stopa może być minimalnie szersza i dłuższa (o około 5 mm).

Źródło