Dzień: 06.03.2021r. Imieniny: Agnieszki, Elwiry, Felicyty, Jordana,…

Aktualności

W Obornikach powstanie centrum opiekuńczo-mieszkalne

Podczas sesji Rady Miejskiej w Obornikach, która odbyła się 30 września 2020 r. , radni podjęli uchwałę o wpisaniu do Wieloletniej Prognozy Finansowej środków dzięki, którym  Gmina Oborniki może ubiegać się o uczestnictwo w rządowym Programie „Centra opiekuńczo-mieszkalne”.

Uchwała ta nie została podjęta jednogłośnie, bowiem radni mieli wiele wątpliwości dotyczących finansowania kosztów utrzymania centrum po zakończeniu programu rządowego. Radni wrócą do tego tematu już na etapie planowania budżetu gminy na rok 2021, bowiem wówczas będzie trzeba zabezpieczyć część środków na rozpoczęcie procesu inwestycyjnego. Do tego czasu jednak konieczne będzie przygotowanie szczegółowego planu finansowego centrum na najbliższych kilka lat.

Głównym założeniem utworzenia takiego centrum jest pomoc osobom dorosłym ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, oprócz wsparcia w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, zapobiegania wtórnym powikłaniom, stymulowania i rozwijania sprawności ruchowej, kompetencji poznawczych oraz społecznych, zapewnia możliwość niezależnego, samodzielnego i godnego funkcjonowania na miarę swoich potrzeb.

Centrum zlokalizowane będzie na skrzyżowaniu ulic Franciszka Taberskiego i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. W budynku przewidziane są pomieszczenia opieki dziennej, jak: salon, pomieszczenia do terapii zajęciowej, rehabilitacji, gabinet lekarski oraz pomieszczenia pobytu całodobowego dla 18 pensjonariuszy (sypialnia, łazienka/WC i ewentualnie przyległa kuchenka). Część pobytowa może stanowić jedno-, dwu- lub trzyosobowe studia mieszkalne. Uzupełnienie pomieszczeń funkcyjnych dla podopiecznych zarówno zakwaterowanych w budynku jak i dochodzących, w planowanej liczbie 9 osób, stanowić ma kuchnia wraz z jadalnią oraz pomieszczenia socjalno-szkoleniowe dla personelu.

Planowany termin otwarcia to styczeń 2023 r.