Dzień: 27.10.2020r. Imieniny: Antonii, Florencjusza, Ilony, Iwony,…

Aktualności

Aromaterapia

Lato pachnie tysiącem naturalnych zapachów – łąki, lasy, morze, kwitnące ogrody i ogródki obdarzają nas feerią wspaniałych woni, które w połączeniu z różnorodną kolorystyką, promieniami coraz mocniej grzejącego słońca i delikatnym dotykiem ciepłego wiatru tworzą doskonały klimat dla wakacyjnego wypoczynku.

Z tą wielobarwną porą roku kojarzą się nam również ulubione owoce i warzywa, którymi wreszcie możemy cieszyć się dowoli. Niektórzy z nas rezygnują nawet z obfitych, tłustych mięsnych dań na rzecz znacznie lżejszych zielonych potraw, a sprzyjają temu prawdziwie śródziemnomorskie upały, które coraz częściej występują w naszym kraju. Latem miło jest wypić chłodną lemoniadę z plasterkiem cytryny i orzeźwiającą miętą czy też świeży sok z pomarańczy i grejpfrutów. Cytrusy najlepiej smakują właśnie o tej porze roku. I być może z tego powodu ich przyjemny budzący do życia zapach kojarzy się nam właśnie z latem, podobnie jak barwa – różne odcienie koloru żółtego i pomarańczowego – ze słońcem i morskim piaskiem.

Często, chcąc jak najdłużej zatrzymać zapach tych owoców używamy oliwek i balsamów do ciała z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych, które oprócz wspaniałej woni posiadają również szereg terapeutycznych i pielęgnacyjnych właściwości.

Do grona takich olejków należy przede wszystkim łagodnie pobudzający olejek cytrynowy otrzymywany przez wyciskanie skórek cytryn uprawianych w basenie morza Śródziemnego, USA i Brazylii. Olejek grejpfrutowy, który powstaje przez wyciskanie lub odwirowywanie skórek owoców grejpfruta tonizuje, pobudza krążenie i działa przeciwdepresyjnie. Świeżą, cytrusową wonią charakteryzuje się również olejek limetkowy. Doskonale komponującym się z innymi olejkami będzie natomiast olejek mandarynkowy o słodkim, delikatnym zapachu, lekko uspokajający i działający łagodnie nasennie. Olejek bergamotowy kojarzy się nam z herbatą Earl Grey, która jest nim aromatyzowana, posiada właściwości przeciwstresowe i przeciwdepresyjne. Tę bogatą listę olejków o cytrusowej woni zamyka lubiany przez większość z nas olejek pomarańczowy otrzymywany przez wyciskanie skórek owoców pomarańczy uprawianej w południowej Europie, Ameryce i Azji. Ma słodki owocowy zapach i dlatego jest powszechnie stosowany w mieszankach dla dzieci. Olejek łagodnie uspokaja, likwiduje napięcia nerwowe i bezsenność.

Olejki eteryczne o orzeźwiającym cytrusowym zapachu używane, nie tylko latem, do nawaniania powietrza za pomocą kominka aromaterapeutycznego, lub też w postaci oliwek do pielęgnacji ciała, sprawią, iż wakacyjny nastrój będzie nam towarzyszyć przez cały rok. Pamiętajmy jednak by stosować wyłącznie olejki naturalne pozbawione dodatków syntetycznych.

 

Źródło: http://www.uroda.senior.pl/168,0,Aromaterapia-Olejki-na-lato,19377.html