Dzień: 22.01.2025r. Imieniny: Anastazego, Anastazji, Dobromysła, Dominika,…

Aktualności

Zdarzyło się 38 lat temu…

We wtorkowe popołudnie, 10 grudnia w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Obornikach odbyło się spotkanie społeczno-historyczne połączone z otwarciem wystawy z okazji 38 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Wystawa prezentująca trudne lata stanu wojennego w Obornikach została przygotowana przez sekretarza Gminy Oborniki, a jednocześnie historyka Krzysztofa Nowackiego. Autor wskazywał jak ważna jest pamięć o lokalnych bohaterach, o których próżno szukać informacji w podręcznikach. Oddanie im hołdu poprzez chwilę zadumy przy wystawowych planszach nazwał najprawdziwszym patriotyzmem. Nie tak szumnym i teatralnym, jaki jest teraz w modzie, lecz przepełnionym skromnością i pokorą wobec tych, którzy walczyli o naszą wspólną wolność.

Data otwarcia wystawy nie była przypadkowa, 10 grudnia 1948 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Dokument ten powstał w odpowiedzi na okrucieństwa II Wojny Światowej, stanowiąc zbiór praw człowieka i zasad ich stosowania. Każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swojej osoby, głosi jej Artykuł 3. Jak brutalnie i bezwzględnie został on pogwałcony Polacy przekonali się w mroźną noc 13 grudnia 1981 roku.

W otwarciu wystawy wzięły udział rodziny dwóch internowanych w czasie stanu wojennego oborniczan: Zbigniewa Piaseckiego i Juliana Kubiaka. Joanna Pisecka-Stabla – córka Zbigniewa Piaseckiego – mimo ogromnego wzruszenia podkreślała, że uroczystość ta miała dla jej rodziny wymiar szczególny. Dowodzi bowiem, ze to o co walczył jej ojciec przez całe swe życie miało sens. Sens wyrażany w pamięci o jego czynach.

Wystawę w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Obornikach można oglądać do świąt. Później przewieziona zostanie do Starostwa Powiatowego, a następnie Urzędu Miejskiego w Obornikach.