Dzień: 21.01.2020r. Imieniny: Agnieszki, Agusta, Epifaniego, Inezy,…

Aktualności

Zapraszamy na Dożynki do Bogdanowa!

Tegoroczne Święto Plonów odbędzie się w sobotę, 7 września.

W tym roku spotykamy się w Bogdanowie. Choć próżno szukać osób, którym miejscowość ta kojarzy się typowo rolniczo, to właśnie tutaj działa kilka prężnych gospodarstw, słynących z nowoczesnych metod produkcji. Warto o tym przypominać. Nie tylko przybywającym gościom, ale również licznie przybywającym, nowym mieszkańcom.

Dożynki Gminne to przede wszystkim piękny, ludowy zwyczaj zaświadczający o bogatej tradycji polskiej wsi jest rokrocznie niezwykle ważnym wydarzeniem dla mieszkańców naszej gminy, to również często jedyna okazja, aby wspólnie z obornickimi gospodarzami z cieszyć się z pomyślnego zakończenia żniw.

Dlatego też zachęcam wszystkich do uczestniczenia w tym wyjątkowym święcie. Zapraszam całe rodziny, zapewniając, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Będą wspaniałe atrakcje dla dzieci i ciekawe prezentacje dla nieco starszych oraz dużo dobrej zabawy dla wszystkich.

Zapraszam do Bogdanowa! – Burmistrz Obornik Tomasz Szrama

Program:

14.00 – Msza Święta Dziękczynna

15.30 – Obrzęd Dożynkowy

Ponadto:

  • Rożnowianie-Maniewiacy: Koncert wspominkowy
  • Występy lokalnych artystów

19.00 – Koncert Modesta Pastiche

20.00 – W tanecznym rytmie – zespół Pozoranci

Podczas imprezy: jarmark dożynkowy, prezentacje Kół Gospodyń Wiejskich, bezpłatne animacje dla najmłodszych.

 Bogdanowo – nowoczesna miejscowość z historią sięgającą XIV w.

Bogdanowo to jedna z większych miejscowości w gminie. Trafić do niej jest niezwykle łatwo, ponieważ rozciąga się wzdłuż drogi krajowej nr 11 Poznań – Piła, niespełna 1,5 km od centrum Obornik. Jednym z ciekawszych i wartych odwiedzenia miejsc w Bogdanowie jest urokliwa Kalwaria Obornicka, wybudowana w latach 1928 – 1935. Znajduje się na wzgórzu bogdanowskim, skąd rozciąga się piękna panorama miasta. Pierwsza wzmianka źródłowa na temat Bogdanowa pochodzi z 1356 r., lecz wojna polsko-szwedzka sprawiła, że w II połowie XVII w. Bogdanowo, podobnie jak Oborniki i pobliskie miejscowości, zostało zniszczone i opustoszało. Ciekawe, historyczne koleje losu przechodził też kościół św. Ducha ze szpitalem, wybudowany w połowie XIV w. Pobliska Warta systematycznie go zalewała, dlatego w połowie XVIII w. – dekretem władzy duchownej – kościół został przeniesiony na grunty Bogdanowa. Dziś spośród ponad 1500 mieszkańców Bogdanowa większość osób stanowi ludność napływowa. Z tego i wielu innych względów Bogdanowo przekształciło się z wioski typowo rolniczej w podmiejską i jest jednym z prężnie rozwijających się sołectw w obornickiej gminie. W Bogdanowie działa wiele firm prywatnych: od małych, jednoosobowych warsztatów, po przedsiębiorstwa zatrudniające kilkadziesiąt osób. Działa tam również kilka prężnych gospodarstw, słynących z nowoczesnych metod produkcji.

Starostowie dożynkowi wzorem współczesnych rolników

Ceremoniom dożynkowym przewodniczą starościna i starosta dożynkowi, którzy tego dnia są przedstawicielami wszystkich rolników, dziękujących za obfitość pól i sadów. Tę zaszczytną funkcję podczas tegorocznego święta plonów objęli mieszkańcy Bogdanowa: Jolanta Nowicka i Stefan Stepka.

Pani Jolanta Nowicka pochodzi z rolniczej rodziny, która zaszczepiła w niej szacunek dla ziemi, jej wymagań i darów. Pani Joalnta posiada też wyższe wyksztalcenie rolnicze. Wraz z mężem Wojciechem prowadzi gospodarstwo, które z profilu typowo rolniczego przekształciło się w dużej mierze w ogrodnicze. Z niego zaś wyrosło znane dziś w całej gminie Centrum Ogrodnicze Bogdanowo. Można znaleźć tam niezwykle bogatą i zróżnicowaną kolekcję roślin oraz akcesoriów potrzebnych do urządzenia i pielęgnacji ogrodu. Atrakcją centrum są ptaki ozdobne, wśród których znajdziemy papugi i piękne pawie. Gospodarstwo Pani Jolanty dysponuje nowoczesnym sprzętem rolniczym, rozwija się i pięknieje dzięki zaangażowaniu i zaradności właścicielki, która przy wsparciu Lokalnej Grupy Działania skutecznie pozyskuje środki zewnętrzne. Rodzina Nowickich bierze aktywny udział w życiu Bogdanowa, wspiera i uczestniczy w lokalnych inicjatywach. Ponadto organizuje w centrum ogrodniczym warsztaty dla dzieci, wspomaga też stowarzyszenie MONAR. Pani Jolanta to zaradna szefowa, ale i dobra pani domu, mama Oli i Bartka, a także pełna ciepła babcia dwójki wnucząt. 

 

 

W przypadku dożynkowego starosty tradycje rolnicze mają pokoleniową historię. Pan Stefan Stepka to rodowity mieszkaniec Bogdanowa, którego przodkowie przybyli na te ziemie niemal sto lat temu. Tu, od dzieciństwa związany z rolnictwem, wraz z żoną Elżbietą prowadził przez wiele lat gospodarstwo. Dziś obejściem zarządza syn Krzysztof z żoną Iloną. Ojciec zaś swym rolniczym wykształceniem i wieloletnim doświadczeniem stanowi ważne wsparcie w dalszym rozwoju, skupionego na produkcji roślinnej, gospodarstwa. Z wyspecjalizowanym rolnictwem swoje życie powiązała też córka Pana Stefana, Katarzyna, która na stałe mieszka w Niemczech. Państwo Stepkowie dysponują nowoczesnym sprzętem rolniczym, który umożliwia w pełni samodzielne uprawy. We wsi postrzegani są jako wzorowi gospodarze, kochająca się rodzina oraz pomocni sąsiedzi. Pan Stefan bierze aktywny udział w życiu społeczności lokalnej. Przez 14 lat pełnił funkcję sołtysa Bogdanowa, a od 1982 roku zasiadał w radzie sołeckiej.

Wystąpią…

W bogatym programie scenicznym znajdzie się zarówno tradycyjny obrzęd, występy lokalnych zespołów oraz pełen humoru występ zespołu Modesta Pastiche, znanego z telewizyjnego show „Jaka to melodia”. Do tańca zagra natomiast szamotulski zespół Pozoranci.

 

Zespół „Maniewiacy” wywodzi się z Koła Gospodyń Wiejskich w Maniewie, które swój początek wzięło z Koła Włościanek założonego w 1919 roku przez księdza prałata Stanisława Krygiera z Maniewa.

W połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku Koło przekształciło się w zespół ludowy o charakterze wokalno-tanecznym. Misją zespołu jest zachowanie i kultywowanie lokalnych tradycji, upowszechnianie muzyki i kultury ludowej.

Zespół „Maniewiacy” występuje regularnie od września 2000 roku uświetniając imprezy kulturalne swojej wsi, gminy, powiatu i województwa. Do tradycji należą występy na uroczystościach Święta Plonów – dożynkach wiejskich, gminnych, archidiecezjalno-wojewódzkich oraz prezydenckich. Zespół występuje podczas Dni Obornik, na targach „Polagra” w Poznaniu, na Wielkopolskich Targach w Sielinku i wielu innych imprezach. Brał również udział w Międzynarodowym Festiwalu Smaków na Starym Rynku w Poznaniu, występował w Niemczech i Holandii.

W 2017 roku zespołowi przyznano medal Zasłużony dla Ziemi Obornickiej.

Początki zespołu „Rożnowianie” sięgają roku 1995 i są związane z organizowanym wówczas „Turniejem Wsi”. Od 1997 roku zespół rozpoczął regularne próby i otrzymał nazwę: „Rożnowianie” – zespół folklorystyczny działający przy Kole Gospodyń Wiejskich w Rożnowie.

Członkowie zespołu to mieszkańcy wsi, animatorzy kultury i tradycji ludowej, którzy z ogromnym entuzjazmem i pasją wzbudzającą podziw kultywują folklor swojej Małej Ojczyzny. Już od ponad dwudziestu lat bawią żywą, wesołą muzyką, dzieląc się uśmiechem i życiowym optymizmem.

Urozmaicony repertuar, a przede wszystkim niezwykłe zaangażowanie członków zespołu sprawiły, że „Rożnowianie” uświetniając swymi występami imprezy dla własnego środowiska, z czasem zaczęli koncertować na terenie gminy, powiatu i województwa. Do tradycji należą występy na uroczystościach Święta Plonów – dożynkach wiejskich, gminnych i archidiecezjalno-wojewódzkich. Zespół występuje podczas Dni Obornik, na targach „Polagra” w Poznaniu, na Wielkopolskich Targach w Sielinku i wielu innych imprezach. W 2017 roku zespołowi przyznano medal Zasłużony dla Ziemi Obornickiej.

OBORNICKA ORKIESTRA DĘTA jest kontynuatorką obornickich tradycji muzycznych pochodzących jeszcze z czasów dwudziestolecia wojennego. Obecnie funkcjonuje przy Obornickim Ośrodku Kultury. W listopadzie 1997 roku kapelmistrzem Obornickiej Orkiestry Dętej został Krzysztof Warguła – dyrygent, kompozytor, aranżer, instrumentalista. Absolwent dwóch prestiżowych uczelni: Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku. Był między innymi wieloletnim koncertmistrzem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych. Laureat wielu nagród muzycznych w konkursach ogólnopolskich. Uczestnik wielu projektów muzycznych; współpracował m.in. z Aleksandrem Maliszewskim, Zbigniewem Górnym, a w 2013 roku wziął udział w nagraniu płyty Hanny Banaszak. Stawiając w szczególności na młodzież i dzieci, w krótkim czasie powiększył skład orkiestry z kilkorga do kilku dziesięciorga czynnych muzyków. Wprowadził zespół Tamburmajorek, które urozmaicają koncerty Znacznie także rozszerzył repertuar, proponując swoim odbiornikom utwory różnych gatunków muzycznych: od Bacha po Jacksona.

 MODESTA PASTICHE

Interesujące stylizacje i aranżacje, charakterystyczny wizerunek zespołu na czele z charyzmatyczną wokalistką. Grupa skupia muzyków z różnych środowisk muzycznych. Połączenie brzmienia naturalnych instrumentów z elektroniką i dj-skim pazurem nadaje ich muzyce wyjątkowy klimat. Repertuar koncertowy zespołu to standardy muzyki rozrywkowej i autorskie kompozycje zaaranżowane w niepowtarzalnej stylistyce żartobliwego pastiszu i elektro-retro-fuzji. Zespół występował w takich produkcjach telewizyjnych: „Jaka To Melodia” TVP1, „Kabaretowa Scena Dwójki” TVP2. Dowolność poruszania się po stylach jest o tyle ułatwiona iż zespół skupia muzyków z różnych kręgów muzycznych: opera, big band, filharmonia, orkiestra rozrywkowa, rock & blues, folk, jazz, muzyka klubowa ( r&b, house, chillout ) i na nowych jest wciąż otwarty…Projekt zaskakuje nietypowymi aranżacjami – w repertuarze znajdują się autorskie utwory i covery. Jak zapewniają członkowie zespołu w odbiorze ich muzyki – Dosłowność jest niewskazana. Raczej dystans z dużym poczuciem humoru!

POZORANCI

Zespół POZORANCI to trójka zgranych i doświadczonych muzyków, których połączyła wspólna pasja. Repertuar zespołu to największe hity muzyki polskiej i zagranicznej, dzięki czemu zapewniają udaną zabawę zarówno dla starszych jak i dla młodszych gości. Śpiewają w języku angielskim, francuskim, włoskim, rosyjskim i oczywiście polskim. Zespół utrzymuje podczas imprezy bezpośredni kontakt z widownią, co pomaga stworzyć swobodną i miłą atmosferę wśród obecnych. Jak zapewniają – Staramy się, aby na naszych występach królowała nie tylko świetna muzyka lecz również świetny humor.

 

Dla Najmłodszych

Podczas dożynek nie może zabraknąć atrakcji dla dzieci. Na terenie imprezy stanie dmuchane miasteczko, z którego można będzie korzystać bezpłatnie. Na maluchy czekać będzie też grupa animatorów z „Kopalni Marzeń” – która zaprosi do wspólnego poznawania „Przygód Sianochopów”.

Kim są Sianochopy? To dobre chłopy, takie chłopy, że ho ho. Ich celem życiowym jest hopanie, czyli ludzi zabawianie. Są specjalistami od uśmiechu i dobrej energii. „Przygody Sianochopów” to niezapomniany pakiet zabaw interaktywnych przeznaczonych wszędzie, gdzie potrzeba zastrzyku dobrej energii i pogody ducha. W programie konkurencje sprawnościowe zręcznościowe, taneczne i takie, o których świat już zapomniał… Ponadto animatorzy mówią o tym, jak dbać o ziemię,plony, co nam to daje i dlaczego to takie ważne.

 

JARMARK DOŻYNKOWY

W tym roku będzie wyjątkowy, bo wzbogacony o prezentacje Kół Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy. Ponadto wiele stanowisk z pysznościami, rękodziełem i szeroko pojętym gospodarstwem domowym.