Dzień: 27.04.2024r. Imieniny: Anastazego, Andrei, Andrzeja, Felicji,…

Aktualności

WYBORY SAMORZĄDOWE 2024 krok po kroku

Trwa wielkie odliczanie do tegorocznych wyborów samorządowych. Oto garść najważniejszych informacji dla wyborców.

Kiedy?

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 r. Głos będzie można oddać od godziny 07:00 do godziny 21:00.

Kogo będziemy wybierać?

Wyborcy otrzymają 4 karty wyborcze – z listami kandydatów do RADY MIEJSKIEJRADY POWIATUSEJMIKU WOJEWÓDZTWA, oraz kartę do głosowania na BURMISTRZA OBORNIK. W naszej gminie jest tylko jeden kandydat na burmistrza, dlatego należy postawić odpowiednio znak „X” wskazując poparcie, lub brak poparcia. Aby kandydat został Burmistrzem Obornik musi zdobyć 51% wszystkich ważnie oddanych głosów, w przeciwnym wypadku nowego burmistrza wybierze spośród siebie nowo wybrana Rada Miejska.

Ważne! Warto pamiętać, że głos na dwóch i więcej kandydatów na którejkolwiek z kart zostanie uznany za nieważny; oznacza to, że „X” można umieścić na jednej karcie tylko raz. Głos nie będzie liczyć się również wtedy, gdy w kratce zabraknie „X” czy przecięcia, a pojawi się inny symbol, np. narysowane przez wyborcę kółko, kwiatek, kropka, itp. 

Listy kandydatów znajdują się w Obwieszczeniach:

KANDYDACI RADA MIEJSKA

KANDYDACI RADA POWIATU

KANDYDACI SEJMIK WOJEWÓDZTWA

KANDYDAT NA BURMISTRZA OBORNIK

Gdzie zagłosuję?

W tych wyborach samorządowych pojawiły się dwa nowe lokale wyborcze. Spis lokali i przyporządkowanych do nich adresów znajduje się w OBWIESZCZENIU. Podczas wyborów samorządowych istotny jest okręg wyborczy, w którym zamieszkujemy. Listę okręgów można znaleźć na oficjalnej stronie wybory.gov.pl. Z pomocą przychodzi też Centralny Rejestr Wyborców – jeśli mamy dylemat odnośnie właściwej weryfikacji lokalu wyborczego. Wystarczy, że zalogujemy się do serwisu albo aplikacji za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej czy e-dowodu.

OBWODY GŁOSOWANIA

Głosowanie poza miejscem zamieszkania

W odróżnieniu od wyborów parlamentarnych lub prezydenckich ważne jest miejsce, w którym oddaje się głos. Liczy się przede wszystkim miejsce stałego zamieszkania, dzięki czemu będziemy przypisani do odpowiedniego okręgu wyborczego. Jeśli natomiast zamieszkujemy na stałe poza miejscem zameldowania, to możemy dołączyć do rejestru wyborców konkretnej gminy, składając do urzędu pisemny wniosek (najlepiej zrobić to do czwartku, 4 kwietnia). Szczegółowe instrukcje są dostępne na stronie rządowej gov.pl. Można również dopisać się do Centralnego Rejestru Wyborców (CRW) na stałe. Za pośrednictwem platformy gov.pl można zmienić stały obwód głosowania lub dopisać się do CRW.