Dzień: 13.07.2020r. Imieniny: Anekleta, Benedykta, Dalidy, Dana,…

Aktualności

Skuteczna walka z bólem

Wiosna to czas, w którym każdemu z nas towarzyszy wzmożona aktywność. Dotyczy to również seniorów, którzy decydują się na więcej ruchu na świeżym powietrzu poprzez spacery, wiosenne porządki w domu oraz w ogrodzie. Z jakimi problemami towarzyszącymi aktywnemu życiu najczęściej zmagają się polscy seniorzy?

To prawda, iż ciepłe dni motywują nas do tego, aby częściej wychodzić na świeże powietrze. Dotyczy to również seniorów, którzy po zimie decydują się na przydomowe porządki oraz czują większą potrzebę obcowania z naturą. Niestety wraz z wiekiem nasz organizm jest bardziej podatny na różne schorzenia, które mogą się nasilić przy zwiększonym wysiłku. Do takich chorób należy choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS), która pojawia się pomiędzy 40. a 60. rokiem życia. ChZS może dotyczyć jednego bądź wielu stawów, gdzie na początku objawy występują tylko podczas ruchu. Wraz z rozwojem choroby dolegliwości mogą pojawić się również w spoczynku oraz w nocy. Jej objawami są ból, sztywność i zniekształcenie stawów, ograniczenie ruchomości. W przypadku większej aktywności fizycznej, te dolegliwości mogą wyjątkowo doskwierać.

Należy również wspomnieć, iż osoby w starszym wieku mogą mieć problemy z równowagą i koordynacją, przez co narażeni są bardziej na różnego rodzaju naciągnięcia mięśni czy stłuczenia, które znacząco obniżają ich komfort życia.

W przypadku, gdy nie mamy jeszcze zdiagnozowanej choroby zwyrodnieniowej stawów, a doskwierają nam objawy, takie jak ból, sztywność czy ograniczenia ruchowe, należy udać się do specjalisty, ponieważ wczesne rozpoznanie choroby odgrywa ważną rolę w leczeniu. Wcześniejsze podjęcie terapii to szansa na skuteczniejsze leczenie.

Możemy również sobie pomóc domowymi sposobami. W przypadku naciągnięć mięśni i stłuczeń możemy użyć opaski elastycznej czy przyłożyć zimny kompres (minimalizujemy wtedy możliwość wystąpienia krwiaka czy obrzęku). Gdy mówimy o ChZS, warto stosować wtedy miejscowe żele czy aerozole, które usuwają dolegliwości bólowe.

Niezależnie od pory roku, bardzo ważne jest również odpowiednie postępowanie, gdyż pozwala ono zapobiec niesprawności. Należy zwrócić uwagę na eliminację czynników przyspieszających postęp choroby, takich jak otyłość, unikanie czynności wywołujących ból oraz dbanie o sprawność fizyczną.

 

Źródło