Dzień: 21.11.2024r. Imieniny: Alberta, Albertyny, Janusza, Konrada,…

Aktualności

Rowerowa propozycja dla seniorów

W samym mieście jest kilkanaście kilometrów ścieżek rowerowych. Wiodą one ulicami: Staszica – wzdłuż DK11 od wiaduktu do ronda i dalej do Rożnowa, a także w przeciwnym kierunku ulicą Armii Poznań z przedłużeniem wzdłuż krajowej „jedenastki” w Bogdanowie. Fanom stromych podjazdów proponujemy trasę ulicą Objezierską, skąd rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na panoramę miasta. Od 2014 roku mieści się tu platforma widokowa – ulokowana na najwyższym wzniesieniu naszej gminy. Przy dobrej pogodzie widoczne są tereny sąsiednich gmin, a nawet wzgórze masywu Gońtyńca (najwyższego wzniesienia północnej Wielkopolski), czy Gór Morzewskich.

 

Ciekawa ścieżka wiedzie z największego osiedla mieszkaniowego, przez oborniczan zwanego „leśnym”, ulicą 4 stycznia 1919 i dalej Czarnkowską do urokliwej Dąbrówki Leśnej. Tam pośród lasów znajduje się wieża przeciwpożarnicza Nadleśnictwa Oborniki. Ma 42 m wysokości i żelbetonową konstrukcję. Na wysokości 37,5 m umiejscowiony jest taras widokowy, z którego przy dobrej pogodzie można podziwiać krajobraz sięgający kilkudziesięciu kilometrów. Jest jednym z ważnych punktów edukacji przyrodniczej na naszym terenie. Dostępna jest dla turystów w sezonie letnim, podczas dyżuru leśnika, po telefonicznym umówieniu się z nadleśnictwem (61 29 71 302)

 

Ogromną popularnością wśród mieszkańców cieszy się prawie trójkilometrowa ścieżka pieszo-rowerowa, wiodąca od ulicy Czarnkowskiej, wzdłuż ulicy Kubiaka do Słonaw. Każdego dnia spotkać tam można rowerzystów, kijkarzy, czy biegaczy.

 

Wygodną ścieżką pieszo-rowerową dotrzemy również na obornickie kąpielisko, popularnie nazywane „Żwirkami”, które w sezonie letnim przyciąga atrakcjami, a w okresie jesienno-zimowym urokiem okolicznej przyrody.

 

Warto podkreślić, że jako jedno z nielicznych miast, Oborniki mogą pochwalić się malowniczymi ścieżkami w samym centrum. Wzdłuż urokliwej rzeki Wełny biegnie trasa pieszo-rowerowa. Ulicą Spacerową – wzdłuż rezerwatu ichtiologicznego „Wełna” – do zabytkowego Młyna Dahlmmana, rozwidlając się przy małej Elektrowni Wodnej na Wełnie, przez park przy Centrum Rekreacji z kompleksem basenowym do ulicy Czarnkowskiej, lub przez park nad Wełną do obornickich Łazienek (najpiękniejszego kompleksu parkowego w naszym mieście).

 

Poniżej prezentujemy Państwu ścieżki istniejące, planowane oraz w trakcie realizacji.