Dzień: 22.01.2025r. Imieniny: Anastazego, Anastazji, Dobromysła, Dominika,…

Aktualności

Prezbiopia – co to jest? Jak leczyć starczowzroczność?

W pewnym okresie życia prezbiopia zaczyna dotyczyć każdego człowieka bez wyjątku. Dlaczego się objawia i jak sobie z nią poradzić? Warto mieć świadomość w zakresie działania swojego narządu wzroku oraz zapobiegać rozwijaniu się jego wad.

Pogorszenie wzroku – czy należy się obawiać?

Prezbiopia, czyli inaczej starczowzroczność może wystąpić u każdego człowieka około oraz powyżej 40 roku życia. Jeśli zauważasz, że czytanie np. ulubionej książki sprawia trudność i musisz mocno wytężać wzrok, bardzo możliwe, że zaczyna się właśnie ten proces. Nie należy jednak wpadać w panikę, gdyż stopniowe pogarszanie widzenia jest naturalnym procesem zachodzącym w ludzkim organizmie. Prawdopodobnie każdy prędzej czy póżniej doświadczy tego problemu, zatem warto wiedzieć kilka przydatnych faktów na ten temat.

Co to jest prezbiopia?

Prezbiopia to innymi słowy wada wzroku związana z wiekiem. Najcześciej skarżą się na nią osoby dojrzałe i starsze, zresztą nie bez powodu. Przy starczowzroczności można zaobserwować objawy takie jak np. trudności z dostosowaniem wzroku do ostrego widzenia z bliska, rozmazany obraz (niekoniecznie na wyciągnięcie ręki, oczy mogą czasem niedomagać także w przypadku dalekich odległości). Jeżeli zauważasz u siebie trudności w tym zakresie, warto udać się na badania wzroku do okulisty, który pomoże w doborze właściwych okularów, lub poleci inne opcje. Narząd wzroku bez pomocy będzie tracił sprawność szybciej, gdyż nieustanne wysilanie się, żeby coś dobrze zobaczyć, bardzo męczy nasze oczy.

Co powoduje starczowzroczność?

Jest to naturalny proces zachodzący u każdego człowieka. W oku znajduje się soczewka, która pomaga regulować przepuszczanie oraz załamywanie światła. Dzięki jej prawidłowemu działaniu obraz, który odbieramy jest wyraźny i skupiony. Niestety, jak wiele innych narządów, z biegiem czasu soczewka traci swoją elastyczność, co skutkuje właśnie pogorszeniem widzenia. Dlatego trudno się dziwić, że przede wszystkim osoby starsze napotykają na ten problem. Warto wziąć pod uwagę, że na proces wpływa wiele czynników. Tak naprawdę już od dzieciństwa kształtujemy przyszłość naszego narządu wzroku, więc dobrze nam znane zasady i praktyki (np. nie czytać po ciemku) są jak najbardziej wskazane. Ciężko jest jednak uniknąć prezbiopii nawet zachowując ostrożność.

Okulary progresywne i inne opcje

W celu ułatwienia sobie codziennych czynności, przy prezbiopii mamy kilka opcji. Najbardziej oczywisty jest zakup zwykłych okularów, jednak taki wybór niesie ze sobą pewne niedogodności. Między innymi ciągłe zmienianie par z tej do bliży na tę do dali może być niewygodne i czasochłonne. Tutaj warto pomyśleć o doborze okularów progresywnych, które w poszczególnych miejscach na szkłach mają różną moc. W górnej części dostosowane są do patrzenia w dal, a w dolnej idealne chociażby do czytania gazety. Obszar środkowy pozwala na łagodne przejście między pozostałymi dwoma, a poza tym przydaje się w pracy przy komputerze, lub przy widzeniu na średnie odległości. Okulary progresywne są starannie dobierane do indywidualnych potrzeb. Poleca się je ze względu na dużą wygodę użytkowania.

Poza tym rozwiązaniem istnieją także opcje alternatywne. Soczewki wieloogniskowe zachowują się podobnie do okularów progresywnych, więc jeśli nie przepadasz za oprawkami na nosie, warto pomyśleć nad ich wypróbowaniem. Materiał wykonania soczewek jest wygodny w użytkowaniu, zatem nawet go nie poczujesz.

Prezbiopia jest naturalna dla każdego z nas, zatem dobrze jest zwrócić się do okulisty jeśli zauważasz pogorszenie widzenia. Lepiej oszczędzić sobie bólów głowy związanych z nadmiernym wysilaniem wzroku i zadbać o tak ważny narząd w naszym ciele. Więcej szczegółowych, fachowych informacji na temat starczowzroczności można znaleźć pod linkiem: https://mamwzrokok.pl/co-to-jest-prezbiopia/

 

 

Źródło: https://www.gazetasenior.pl/prezbiopia-co-to-jest-jak-leczyc-starczowzrocznosc