Poznaj rośliny, które oczyszczają powietrze
Rośliny produkują tlen – wszyscy to wiemy. Tymczasem niektóre rośliny doniczkowe oczyszczają powietrze z trujących substancji. Sprawdź, które rośliny warto mieć w swojej sypialni.
Czy wiesz, że przeciętny człowiek spędza aż 90% czasu w zamkniętych pomieszczeniach? Z prasy i telewizji dowiadujemy się w ostatnich tygodniach o czyhającym na dworze toksycznym smogu. Tymczasem jakość powietrza w naszych domach również pozostawia wiele do życzenia.
Co zatruwa powietrze w domach i mieszkaniach?
- Toksyczny benzen, formaldehyd i trójchloroetylen wydzielają się z dywanów, mebli, używanych w mieszkaniach farb i lakierów. Znajdziemy je w składzie środków czystości, a nawet papierowych ręczników.
- Ksylen znajduje się w impregnatach, lakierach i innych środkach do konserwacji drewna.
- Nikotyna i substancje smoliste
- Odchody roztoczy
Jakie rośliny doniczkowe oczyszczają powietrze?
Nefrolepis wyniosły: to jedna z najłatwiejszych w uprawie i jednocześnie najpopularniejszych paproci. Jej ozdobą są charakterystyczne, pierzaste liście. Lubi miejsca zacienione bez bezpośredniego działania promieni słonecznych. Trzeba pamiętać o regularnym zraszaniu liści, latem warto robić to nawet codziennie.
Dracena wonna: jest najskuteczniej oczyszczającą powietrze draceną wśród wszystkich roślin z tego gatunku. Jej uprawa jest niezwykle łatwa. Preferuje stanowisko jasne do umiarkowanego. Należy chronić ją przed silnym, bezpośrednim promieniowaniem słonecznym.
Zielistka Sternberga: to popularna „trawka”. Jej ozdobą są długie, wąskie liście. Jest jednym z najłatwiejszych w utrzymaniu kwiatków doniczkowych. Można ją trzymać zarówno w nasłonecznionym, jak i zacienionym miejscu. Nie lubi tylko całkowicie południowej ekspozycji.
Skrzydłokwiat: jego ozdobą są zarówno ciemnozielone, lancetowate liście jak i białe kolby. Jest rośliną cienia i w takich warunkach najlepiej się czuje.
Fikusy: preferują stanowiska jasne, ale o rozproszonym świetle. Dobrze rosną w pobliżu widnych okien. Lubią regularne zraszanie liści. Gatunki o dużych liściach należy czyścić i nabłyszczać.
Daktylowiec kanaryjski: nazywany jest także palmą królewską. W warunkach domowych dorasta do 1-2 m wysokości. Jego ozdobą jest „pióropusz” gęstych, ciemnozielonych, pierzastych liści. Lubi stanowiska słoneczne i półcień.
Aloes zwyczajny: aloes jest sukulentem o bogatych właściwościach leczniczych. Filtruje powietrze z zanieczyszczeń i działa nawilżająco. Bardzo lubi światło. Podlewając roślinę uważajmy, by nie zraszać liści i stosujmy wodę z umiarem.