Dzień: 19.02.2020r. Imieniny: Arnolda, Bettiny, Będzisławy, Czcisława,…

Aktualności

Pokrzywa. Czy to tylko chwast?

Sezon na pokrzywę właśnie trwa. Zgodnie ze sztuką zielarską roślinę tę powinno się zbierać w kwietniu i w maju, zanim zacznie kwitnąć. Najbardziej wartościowych jest kilka górnych listków każdej łodygi. Jest to jedna z najcenniejszych roślin stosowanych w fitoterapii. To ważne źródło witamin (A, z grupy B, C, E i K) oraz minerałów (takich jak wapń, magnez, żelazo, krzem, fosfor czy mangan), a także antyoksydantów. Surowcem używanym w ziołolecznictwie są przede wszystkim liście pokrzywy, w niektórych przypadkach stosuje się także korzeń. Działanie tego zioła jest bardzo wszechstronne: 

  • Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne pokrzywa bywa nazywana naturalnym antybiotykiem. Uważa się, że oczyszcza organizm z toksyn. Łagodzi stany zapalne i ból. Działa moczopędnie. Obniża ciśnienie i poziom cholesterolu. Reguluje poziom cukru we krwi. Korzeń pokrzywy łagodzi objawy przerostu prostaty. 

Pokrzywę stosuje się przy takich dolegliwościach, jak: zatrucia, biegunka, reumatyzm, trądzik, infekcje wirusowe i bakteryjne (w tym przeziębienie, grypa, infekcje dróg moczowych) kamica nerkowa, bóle stawów, alergie, anemia, wypadanie włosów.

Pokrzywa na cerę, włosy i paznokcie 

Ze względu na zawartość krzemu, pokrzywa świetnie wpływa nie tylko na zdrowie, ale także na urodę. Krzem gra bowiem ważną rolę w procesie powstawania kreatyny – białka, które jest głównym budulcem skóry, włosów i paznokci. Pokrzywa łagodzi stany zapalne skóry, wzmacnia pasma i płytkę paznokciową oraz przyspiesza ich wzrost, a także przeciwdziała łupieżowi.

 

Źródło