Dzień: 05.06.2020r. Imieniny: Bonifacji, Bonifacego, Dobrociecha, Dobromira,…

Aktualności

Podstawowa Opieka Zdrowotna

W skład POZ wchodzą: świadczenia lekarza rodzinnego, pielęgniarki środowiskowo – rodzinnej, położnej oraz nocna i świąteczna pomoc zdrowotna.

WAŻNE INFORMACJE:

– Do lekarza, pielęgniarki i położnej POZ zapisujemy się, wypełniając deklarację.

– Poradnia lub gabinet lekarza POZ ma obowiązek zapewnić pacjentowi dostęp do świadczeń w godzinach między 8.00 a 18.00 w dni powszednie.

– na wizytę do lekarza POZ zapisujemy się osobiście, telefonicznie, przez osobę trzecią lub za pomocą innych środków komunikacji elektronicznej (np. e-mail) na konkretny dzień i godzinę. Rejestrujemy się na bieżąco w godzinach pracy poradni (czyli w przypadku gabinetu lekarza POZ – w dni powszednie między godziną 8.00 a 18.00).

– w przypadku uzasadnionym stanem zdrowia– lekarz POZ przyjmuje pacjenta w dniu zgłoszenia, w godzinach pracy.

– świadczenia lekarza POZ to również wizyty domowe – u pacjenta w domu, w przypadkach uzasadnionych medycznie.

– lekarz POZ lub uprawniona do wypisywania recept pielęgniarka – może podczas wizyty wypisać więcej niż jedną receptę na większość leków, stosowanych np. w leczeniu chorób przewlekłych – z odroczonym terminem realizacji. (Wyjątkiem są pewne grupy leków, np. zawierające substancje psychotropowe). Jednorazowo, wypisuje się do 12 recept na następujące po sobie okresy czasu – tak, żeby stosowanie przepisanych leków nie przekroczyło łącznie 360 dni. Na jednej recepcie przepisuje się lek w ilości nie więcej niż na 120 dni stosowania. Oznacza to, że na jednej wizycie możemy otrzymać recepty na kolejne miesiące leczenia, bez konieczności kupowania wszystkich leków naraz. Możemy co miesiąc wykupić leki na bieżący czas stosowania (realizując receptę, na której będzie widniała bieżąca data realizacji) bez konieczności rejestracji u lekarza i odbywania kolejnych wizyt. Pamiętajmy, że o sposobie wypisania recepty – decyduje lekarz, biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjenta.