
„Opieka wytchnieniowa – edycja 2025” w Gminie Oborniki
Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby niepełnosprawnej w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.
Dofinansowanie ze Środków Państwowego Funduszu Celowego
Fundusz Solidarnościowy
Program „Opieka Wytchnieniowa” – edycja 2025
Dofinansowanie: 131 835, 00 zł
Adresaci Programu
- Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi od ukończenie 2 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności i osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniem niepełnosprawności, którzy wymagają usług opieki wytchnieniowej, zwanych dalej „uczestnikami Programu”.
- Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna, o których mowa w ust. 1, we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną i sprawują całodobową opiekę nad osobą niepełnosprawną.
Uczestnik Programu, któremu przyznano pomoc w postaci usługi opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności za usługę przyznaną w ramach Programu.
Podstawą prawną Programu jest art. 7 ust. 5 oraz art. 13 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym.
Gmina Oborniki w ramach zwartej umowy otrzyma wsparcie finansowe ze środków pochodzących z Funduszu Solidarnościowego na realizację Programu.
Program jest realizowany w dwóch formach:
- świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w:
- za uprzednią zgodą gminy/ miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej,
- ośrodku wsparcia,
- za uprzednią zgodą gminy, w innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu lub Realizatora Programu, spełniającym kryteria dostępności, o których mowa w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami
- domu pomocy społecznej świadczącym usługi wsparcia krótkoterminowego w formie dziennej
- w przypadku braku możliwości realizacji opieki wytchnieniowej w miejscach, o których mowa w lit. a-d, istnieje możliwość zrealizowania opieki wytchnieniowej w centrum opiekuńczo-mieszkalnym (COM), w przypadku posiadania wolnych miejsc;
- świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego w:
- ośrodku wsparcia,
- w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym (wyłącznie osoby pełnoletnie)
- w rodzinnym domu pomocy
- w domu pomocy społecznej świadczącym usługi wsparcia krótkoterminowego w formie pobytu całodobowego
- w domu pomocy społecznej prowadzonym przez podmioty niepubliczne, o których mowa w art. 57 ust. 1 pkt 2-4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej
- w placówce zapewniającej całodobową opiekę, o której mowa w ustawie z dnia 12 marca 2024 r. o pomocy społecznej
- za uprzednią zgodą gminy, w innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu lub Realizatora Programu, spełniającym kryteria dostępności, o których mowa w ustawie z dnia 19 lipca 20219 o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami
- w przypadku braku możliwości realizacji opieki wytchnieniowej w miejscach, o których mowa w lit. a-d, istnieje możliwość zrealizowania opieki wytchnieniowej w centrum opiekuńczo-mieszkalnym (COM), w przypadku posiadania wolnych miejsc.
- za uprzednią zgodą gminy/ miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej
Program „Opieka wytchnieniowa – edycja 2025” w Gminie Oborniki realizowana będzie w formie opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej.
Termin naboru dokumentów:
Karty wraz z pozostałą dokumentacją przyjmowane będą do dnia 16 kwietnia 2025 r.
Miejsce składania dokumentów:
Kompletną dokumentacje można składać w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Obornikach, ul. Piłsudskiego 76, w poniedziałki od 8.00 do 16.00 oraz od wtorku do piątku w godzinach 7.00 do 15.00 lub przez e-PUAP.
Osoba do kontaktu: Weronika Dolata- Wojtkowiak 697-007-577, Julia Witek 697-007-142, Lidia Burzak 697-007-137.
UWAGA: informujemy, że złożenie dokumentacji nie jest równoznaczne z przyznaniem opieki wytchnieniowej, karty zgłoszenia weryfikowane są w roku złożenia i nie przechodzą na kolejne lata.
Kryteria kwalifikacji do udziału w programie:
- Aktualne orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne orzeczenie równoważne dołączone do karty zgłoszenia.
- Liczba punktów przyznanych w karcie oceny stanu dziecka/osoby niepełnosprawnej
wg zmodyfikowanej skali FIM (minimalny wynik -18 pkt, maksymalny -126 pkt). Karta nie jest dokumentem obowiązkowym, jednakże znacząco wpływa na proces rekrutacyjny. - Gmina w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą niepełnosprawną, która stale przebywa w domu, tj. nie korzysta z ośrodka wsparcia lub placówek pobytu całodobowego, np. ośrodka szkolno – wychowawczego czy internatu.
Gmina w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub z orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, która:
- ma niepełnosprawność sprzężoną/złożoną (przez niepełnosprawność sprzężoną rozumie się posiadanie orzeczenia ze wskazaniem co najmniej dwóch przyczyn niepełnosprawności) lub
- wymaga wysokiego poziomu wsparcia (osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz dzieci niepełnosprawne od 2 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji) lub
- stale przebywa w domu, tj. nie korzysta z ośrodka wsparcia lub placówek pobytu całodobowego, np. ośrodka szkolno-wychowawczego czy internatu.
W celu rzetelnej kwalifikacji uczestników Programu został wprowadzony pomiar ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu oraz zakresu niezbędnego wsparcia. Ocena ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu oraz zakres niezbędnego wsparcia jest dokonywana na podstawie danych zawartych w Karcie pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny – Skali FIM, którą wypełnia lekarz rodzinny/lekarz rehabilitacji medycznej/ fizjoterapeuta/pielęgniarka. Jeśli wynik takiego badania wyniesie od 18 do 75 punktów (wg zmodyfikowanej punktacji), wówczas usługa opieki wytchnieniowej w pierwszej kolejności powinna trafić do członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad taką osobą niepełnosprawną. Karta pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny nie jest dokumentem obowiązkowym, jednak w przypadku dużej liczby zgłoszeń uczestnicy Programu posiadający tę Kartę będą mieć zapewniony dostęp do usługi opieki wytchnieniowej w pierwszej kolejności.
O zakwalifikowaniu do programu decyduje kolejność złożonych wniosków oraz liczba punktów przyznanych w karcie oceny stanu dziecka/osoby niepełnosprawnej wg zmodyfikowanej skali FIM.
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
1) dziećmi od 2 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności,
2) osobami posiadającymi:
- a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573, z późn. zm.) albo
- b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (zgodnie z art. 5 i art. 62 ww. ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych / Dz. U. z 2021 r. poz. 573, z późn. zm.) ‒ poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.
Limit usług opieki wytchnieniowej finansowanych ze środków Funduszu Solidarnościowego przypadających na 1 uczestnika wynosi nie więcej niż:
- 240 godzin dla usług opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu dziennego oraz
- 14 dni dla usług opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu całodobowego .
W Gminie Oborniki realizowana będzie w formie opieki wytchnieniowej świadczonej
w ramach pobytu dziennego w wymiarze 235 godzin w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej ( 6 miejsc dla osoby dorosłej z niepełnosprawnością i 5 miejsca dla dziecka z niepełnosprawnością).
Gmina Oborniki po skończonej realizacji Programu Resortowego „Opieka Wytchnieniowa” – edycja 2025 sporządzi i przekaże Wojewodzie w wyznaczonych terminach zestawienia oraz sprawozdania z realizacji Programu „Opieka wytchnieniowa – edycja 2025”.
Szczegółowe informacje: https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1555,nabor-wnioskow-w-ramach-resortowego-programu-ministra-rodziny-pracy-i-polityki-spolecznej-opieka-wytchnieniowa-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego-edycja-2025