Dzień: 26.04.2024r. Imieniny: Aureliusza, Klaudii, Klaudiusza, Marcelina,…

Aktualności

Oborniki 1339-2019

Oborniki obchodzą w tym roku dostojny jubileusz 680-lecia.

SKĄD TA DATA?

Nie jest liczony od daty lokacji, bo tej dokładnie nie znamy, a niepotwierdzone tylko źródłowo wiadomości datują na rok 1292 założenie konwentu franciszkańskiego. W roku 1299 Oborniki odwiedził król Władysław Łokietek, potwierdza to źródłowa wzmianka, lecz miejscowość u zbiegu Warty i Wełny zostaje wymieniona w źródłach jako miasto dopiero w 1339 roku i to właśnie tę datę przyjmujemy za początek istnienia Obornik.

JUBILEUSZ, WOBEC KTÓREGO NIE PRZECHODZIMY OBOJĘTNIE

Ta data stała się też inspiracją! Z okazji 680-lecia Obornik wszystkie tegoroczne wydarzenia zyskują rocznicowego splendoru. W realizacji są kolejne obornickie  publikacje, przygotowywane wystawy i eventy. Nasze obchody zyskały też specjalne logo.

ODKRYWAMY HEJNAŁ

Taki jubileusz to tez świetna okazja aby przypomnieć oborniczanom, że nasze miasto ma swój hejnał. Może nie tak znany, jak ten w Krakowie, lecz równie ważny i piękny. Skomponowany  przez Szymona Wyrzykowskiego, po raz pierwszy odegrany został 16 czerwca 2001 roku, z okazji Dni Obornik. Dziś, nie chcąc aby był on tylko zbiorem nut, czekających na wyjątkowe samorządowe wydarzenia, postanowiono podarować go mieszkańcom. Już wkrótce na co dzień gościł będzie w naszym mieście, odgrywany z wieży najstarszego miejskiego zabytku – kościoła farnego.

POWSTANIE MONOGRAFIA

680 lat historii jednego miasta. Począwszy od pierwszej historycznej wzmianki, aż po dziś wymaga też stosownej oprawy, nie tylko medialnej, ale i książkowej. Dlatego to właśnie w tym roku przystępujemy do napisania pierwszej całościowej monografii historycznej naszego miasta. Będzie to pierwsza w historii Obornik fachowa publikacja obejmująca całą historię miasta. Do tej pory jedynym wydawnictwem zwartym były wydane prawie trzydzieści lat temu „Dzieje Obornik”, pisane w latach politycznego przełomu nie doczekały się dotąd uzupełnienia. W tym roku powołany zostanie zespół badawczy pod kierownictwem prof. dra hab. Tadeusza Janickiego z Instytutu Historii UAM, który podejmie się mozolnej pracy badawczej i redakcyjnej, tak aby monografia gotowa była już za 2-3 lata.