Dzień: 21.11.2024r. Imieniny: Alberta, Albertyny, Janusza, Konrada,…

Aktualności

Jak usprawnić opiekę nad seniorami

Pośród tematów omawianych podczas X sesji Obornickiej Rady Seniorów, 30 czerwca w porządku obrad miał miejsce temat „bransoletki życia”. Obradującym zaprezentowano funkcjonowanie opasek bezpieczeństwa dla seniora. Pierwsza prezentacja dotyczyła „bransoletki życia „Comarch WristBand”. Jest to opaska dedykowana pacjentom indywidualnym starszym, niesamodzielnym, a także pacjentom przewlekle chorym. Inaczej mówiąc, jest to cyfrowy opiekun zawsze pod ręką. Dane mówią, że już przeszło dwa miliony pacjentów rocznie objętych jest taką formą opieki zdalnej. Opaska zawiera szereg funkcji, między innymi: ważny przycisk SOS (wezwanie pomocy opiekuna lub ratownika medycznego), monitorowanie tętna pacjenta, połączenie telefoniczne z podopiecznym, podgląd lokalizacji użytkownika i inne.

      Druga prezentacja dotyczyła „bransoletki życia” polecanej przez firmę Sidly. Sidly to innowacyjna, polska firma technologiczna, której głównym produktem jest system teleopieki. Różnica produktu tej firmy w porównaniu z produktem firmy Comarch polega na tym, że opaska Spółki Sidly jest produktem leczniczym. Telecentrum firmy jest placówką medyczną. Specjalnie zaprojektowana opaska na nadgarstek połączona jest z telecentrum ratunkowym, w którym pracują ratownicy medyczni (tacy sami jak w centrum pod nr 112). Opaska monitoruje funkcje życiowe użytkownika. Wyposażona jest m.in. w przycisk SOS, detektor upadków i funkcję lokalizacji. W sytuacji upadku lub wciśnięcia przycisku SOS ratownicy podejmują natychmiastową interwencję, by pomóc użytkownikowi opaski.

        Urząd Miejski, wraz z Radą Seniorów, podjął decyzję wprowadzenia do testowania, przez potrzebujących seniorów, opaski życia już we wrześniu.

        Zastanawiano się, jakie znaleźć inne formy pomocy niesamodzielnym, chorym seniorom. Jak jeszcze można nadzorować osoby starsze, niesamodzielne, przewlekle chore? Otóż, alternatywnym rozwiązaniem jest założenie w mieszkaniu osoby starszej monitoringu. Do użytku własnego najbardziej opłaca się wybrać bezprzewodowe kamery WiFi. Te niewielkie, starannie zaprojektowane i wykonane urządzenia nie wymagają przeprowadzania przewodów (kucia w ścianach). Kamery bezprzewodowe wystarczy umieścić w wybranym miejscu w domu i podłączyć  do sieci WiFi. Urządzenia będą łączyły się z Internetem oraz przesyłały na laptop, tablet lub komórkę opiekuna zarejestrowany obraz. Dzięki temu opiekun ma wgląd w to, co dzieje się z osobą podopieczną. Czy przyjmuje leki o określonej godzinie, czy nie upadła, czy nie opuściła mieszkania?

       Temat teleopieki jest aktualnie bardzo ważny. Szuka się właściwych rozwiązań. Do 2050 r. czterdzieści procent społeczeństwa stanowić będą seniorzy (60+).  Dla większości seniorów zdrowie jest sprawą kluczową.

 

Jolanta Grabowska

Obornicka Rada Seniorów