Historia ZNP Oborniki
Jako datę narodzin Związku Nauczycielstwa Polskiego przyjmuje się dzień 1 października 1905 roku. Jednym z podstawowych zadań w działalności Związku była troska o ludzi, którzy po wielu latach pracy w szkołach i placówkach oświatowych przechodzili w stan spoczynku. Pierwsze ślady zapisów dotyczące emerytowanych nauczycieli odnajdujemy w ustawie z 28 lipca 1921 r. Znalazło się w niej wiele uprawnień, które uwzględniane były w pojawiających się później ustawach. Kolejnym aktem prawnym była ustawa z 11 grudnia 1923 r. Wówczas to Związek Nauczycielstwa Szkół Powszechnych powołał Sekcję Emerytalną. Stanowiła ona pierwowzór obecnych Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP.
Do organizowania emeryckich ogniw związkowych przy ZNP przystąpiono w pierwszych latach po drugiej wojnie światowej. W tych trudnych dla emerytów latach powojennych istniała potrzeba łączenia się ludzi w różne ogniwa, sekcje i ogniska. Po wojnie, w 1946 r., jako pierwsze w kraju, powstało Koło Emerytowanych Nauczycieli przy Oddziale Grodzkim ZNP w Łodzi.
W następnych latach powstawały samorzutnie kolejne koła emeryckie przy Oddziałach ZNP. Domagano się m.in.:
- umożliwienia nauczycielom emerytowanym kontynuowanie pracy w szkole,
- korzystanie z kas zapomogowo-pożyczkowych ZNP na równi z nauczycielami czynnymi,
- korzystanie z wczasów i leczenia sanatoryjnego,
- zapewnienie samotnym emerytom miejsc w domach nauczycieli–emerytów,
- zapewnienie bezpłatnej opieki zdrowotnej,
- zapewnienie nauczycielom godziwej emerytury i likwidacji tzw. „portfeli”.
Na konferencji w dniu 10 października 1957 r. podjęto uchwałę o powołaniu do życia Sekcji Emerytów przy Zarządzie Głównym ZNP i wybrano 27-osobowy Zarząd. Przewodniczącym został Bronisław Chróścicki.
Działalność sekcji emerytów i rencistów w Obornikach
Od powstania w 1946 r. koła emerytowanych nauczycieli w Łodzi, do powstania Sekcji Nauczycieli Emerytów i Rencistów w Obornikach minęło 13 lat. Do roku 1959 ZNP zrzeszał nie tylko nauczycieli czynnych zawodowo, ale także większość emerytów i rencistów. Zarządy Oddziałów ZNP zawsze opiekowały się, w miarę możliwości, emerytami i rencistami.
Tak też było w Obornikach. Zarząd Powiatowy ZNP udzielał emerytom i rencistom pomocy materialnej w postaci zapomóg i pożyczek. Pomagano też rozwiązywać trudne sprawy mieszkaniowe, problemy ze skierowaniem do sanatoriów itp. Organizowano wycieczki krajoznawcze i wyjazdy do teatrów, opery i kina, na które zawsze zabierano zgłaszających się emerytów. Organizowano jubileusze i spotkania z jubilatami. Zapraszano na różne uroczystości związkowe, również takie, które odbywały się w szkołach, np. z okazji Dnia Nauczyciela.
Mimo iż do 1959 r. emeryci nie mieli własnej sekcji związkowej i zawsze działalność emerytów była zintegrowana z działalnością całego Związku reprezentowanego przez Zarząd Powiatowy ZNP w Obornikach, to zdarzało się, że w niektórych Ogniskach aktywność seniorów była bardziej widoczna aniżeli pozostałych członków ZNP.
Nauczyciele seniorzy prowadzili modelarnie, różne zespoły kulturalne, udzielali zainteresowanym uczniom bezpłatnej pomocy w nauce i często prowadzili biblioteki w małych wiejskich szkołach. Większość seniorów, po przejściu na emeryturę, była bardzo aktywna, chciała działać i być wśród ludzi.
Taka okazja nadarzyła się w niedzielę 8 listopada 1959 r. Wówczas to zebrali się w Świetlicy Międzyszkolnej w Obornikach emeryci z całego powiatu obornickiego, by wysłuchać sprawozdania Józefa Melzera z narady Sekcji Emerytów przy Zarządzie Okręgu w Poznaniu. Spotkanie to zaowocowało powołaniem przy Zarządzie Oddziału ZNP w Obornikach Sekcji Emerytów i Rencistów. Dla związkowców zrzeszonych w ZNP jest to ważne wydarzenie, rzutujące na dalszą działalność Sekcji.
16 marca 2014 r. upłynęła kolejna 4-letnia kadencja Zarządu Oddziałowej Sekcji Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego w Obornikach. Sekcja pod koniec upływającej kadencji liczyła 80 osób, w tym 70 kobiet i 10 mężczyzn. W Sekcji było 64 nauczycieli i 16 pracowników obsługi i administracji.
Podczas wyborów wyłoniono nowy Zarząd Sekcji w Obornikach na kolejną kadencję w latach 2014-2018. Skład osobowy Zarządu przedstawia się następująco:
– przewodniczący Marek Szatkowski,
– wiceprzewodnicząca Teresa Cieślowska,
– sekretarz Elżbieta Stawna,
– skarbnik Urszula Piechowiak,
– kronikarz Stefania Kiwertz.
Członkami Zarządu zostały wybrane: Jolanta Grabowska i Katarzyna Janecka.
Na podstawie: Emilia i Stanisław Nowakowie: Historia Związku Nauczycielstwa Polskiego i Sekcji Emerytów i Rencistów w obornikach. Oborniki 2015