Dzień: 23.12.2024r. Imieniny: Dagoberta, Dagny, Iwony, Jana,…

Aktualności

Grobowiec odnowiono

Pan Jerzy Straszewski jest inicjatorem odnowy zapomnianych pomników sam je odnajduje i dba o nie. Z jego inicjatywy odnawiane są tablice i zapomniane groby. Dzięki współpracy z Burmistrzem Obornik Tomaszem Szramą oraz Strażnikiem Miejskim Andrzejem Strugałą udało się odnowić kolejny pomnik.

Rok 2018 to rok Niepodległej, czas, w którym – intensywniej niż zwykle – przyglądamy się postaciom, bohaterom, wydarzeniom, dzięki którym świętować możemy stulecie odzyskania niepodległości. W tym artykule wspomnieć chcemy rodzinę, o której mówi tylko grobowiec. Zamurowane wejście może świadczyć o tym, że nikt tam nie spocznie, że historia rodziny została zamknięta … Mowa o miejscu pochówku rodziny Jankowskich – Kłaczyńskich. Znajduje się on po prawej stronie od głównego wejścia na cmentarz parafialny.

Czytając tablice epitafijne, poznajemy rodzinę, która swe życie ofiarowała Ojczyźnie. I tak pierwsza tabliczka głosi: ,,Grób symboliczny śp. Roman Jankowski. Urodzony 8 sierpnia 1891 w Obornikach, zmarł 11 października 1942 w więzieniu we Wronkach zamordowany przez hitlerowców.” Kolejna historia życia i śmierci: ,,Ksawery Jankowski. Urodzony 10 października 1895, syn Modesta, kapitan rezerwy, lekarz internista w Chodzieży. Jeniec Starobielska, zamordowany 20 kwietnia 1940 przez bolszewików w Charkowie”. Następna tabliczka z napisem: ,,Wincenty Pietrykowski, zięć Modesta, doktor medycyny, otolaryngolog w Rybniku, jeniec Starobielska, zamordowany 20 kwietnia 1940 przez bolszewików w Charkowie”. A teraz kobiety, które nie bały się przeciwstawić okrutnej rzeczywistości. ,,Stanisława Jankowska z domu Siarczyńska. Urodzona 11 marca 1891 w Poznaniu. Tłumacz języka francuskiego i niemieckiego.

Zamordowana 6 czerwca 1945r. przez komunistów w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie”. A także: ,, Maria Magdalena Siarczyńska. Urodzona 24 maja 1863 w Łopuchowie koło Murowanej Gośliny. Zmarła 15 sierpnia 1944 w Powstaniu Warszawskim”. Kilka słów znajdujących się na tablicach, a ukazują cele życia i koleje losu nie tylko jednego człowieka, ale rodziny, a pokuszę się nawet o stwierdzenie, że pokolenia, któremu bliskie były hasła patriotyzmu, odwagi i odpowiedzialności, nieodzowne w Ojczyźnie, która – jak mówił ksiądz Piotr Skarga – jest naszą Matką.

Irena Najdek, Jerzy Straszewski