Budżet Obywatelski Gminy Oborniki 2024 – zgłoś projekt
Podczas sierpniowej sesji Rada Miejska
uchwaliła kwotę i zasady Budżetu Obywatelskiego Gminy Oborniki na 2024 rok. To 250 tys. zł! Już teraz mieszkańcy mogą zgłaszać projekty. W tym roku, elektroniczny nabór wniosków trwa do 2 października.
Czym jest Budżet Obywatelski?
Idea Budżetu Obywatelskiego zakłada, że to mieszkańcy współdecydują na jaki cel przeznaczone zostaną gminne środki. Wskazują, co w ich ocenie jest najważniejsze do zrobienia. Co ważne – muszą być to propozycje, które mieszczą się w zadaniach Gminy. To znaczy między innymi, iż Gmina musi być właścicielem terenu, na którym realizowana będzie inwestycja. Na przedsięwzięcia w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024 zaplanowano 250 tys. zł! Przy czym koszt jednego zgłoszonego zadania nie może przekraczać 25 tys. zł.
Elektroniczne zgłoszenia od 22 września do 2 października
Jak zgłosić swoją propozycję? To bardzo proste! Wystarczy wejść na stronę oborniki.pl, kliknąć w zakładkę Budżet Obywatelski (aktywny od 22 września do 2 października), a następnie wypełnić zamieszczony tam formularz, wskazując planowaną inwestycję, jej koszt i lokalizację, a także krótko opisać projekt. Do zgłoszenia należy dołączyć listę 15 osób, popierających projekt oraz wycenę planowanej inwestycji, zawierającą koszty wykonania lub zakupu oraz montażu.
Co się zmieniło?
- Zgodnie z sugestiami mieszkańców można będzie zapisywać projekty w wersji roboczej.
- Na etapie głosowania nie będzie już podziału na miasto i wieś, a każdy będzie mógł oddać tylko jeden głos, usprawni to proces liczenia i jednocześnie pozwoli na bardziej sprawiedliwy podział środków.
- Do zgłaszanego projektu należy dołączyć wycenę obejmującą zarówno zakup/wykonanie, jak i montaż, wraz z podaniem źródła tejże wyceny.
Krok po kroku
- Zgłaszanie projektów: 22 września, godz.12.00 – 2 października, godz. 12.00;
- Weryfikacja projektów przez komisję określającą możliwość realizacji danego projektu (cena, lokalizacja, ogólnodostępny charakter przedsięwzięcia): 3-9 października, godz. 15.00;
- Prezentacja projektów zakwalifikowanych do głosowania: 10 października, godz. 12.00;
- Odwołania: 10-12 października, godz. 12.00;
- Głosowanie: 12-23 października, godz. 12.00;
- Ogłoszenie wyników: 24 października, godz. 12.00.
Chcesz porozmawiać o planowanym projekcie, sprawdzić możliwość realizacji w danej lokalizacji, dowiedzieć się więcej o procedurach Budżetu Obywatelskiego?
Przydatne telefony:
- Biuro Promocji i Sportu: 61 65 60 179, 61 65 59 127 – terminy i procedury związane z budżetem obywatelskim
- Wydział Planowania Przestrzennego: 61 65 59 139 – określenie czy dana działka jest własnością Gminy Oborniki (numery działek znajdziesz na Mapa Gminy Oborniki)
- Referat Obsługi Inwestycji: 61 65 59 132 – wskazanie procedur i formalności związanych z projektami wymagającymi prac budowlanych
To już 3 edycja – co zrobiliśmy razem do tej pory?
Zrealizowane projekty z Budżetu Obywatelskiego Gminy Oborniki 2022/2023:
- Budowa altany przy świetlicy wiejskiej w Popówku
- Budowa wiaty do rowerów przy Szkole Podstawowej nr 2
- Bezpieczne boisko w Maniewie
- Tor sprawnościowy przy Szkole Podstawowej nr 4
- Ogólnodostępny ogród sensoryczny w Ocieszynie
- Pozbruk pod wiatą na terenie rekreacyjnym w Żernikach
- Doposażenie placu zabaw w Kiszewie
- Różowe skrzyneczki
- Wiata rekreacyjna w Uścikowie
- Rewitalizacja tarasu – Żłobek Miejski w Obornikach
- Leżaki miejskie na Żwirkach
Projekty w trakcie realizacji:
- Altana-Wiata na Żwirkach – altana wymaga poprawek, dostosowujących jej charakter do potrzeb Morsów.
- „Psie Stacje”, albo kupa wstydu!? – trwa montaż we wskazanych lokalizacjach.
- Defibrylatory przy Obornickim Ośrodku Kultury oraz przy każdej szkole podstawowej na terenie Miasta Oborniki, aby nie tylko ratowały życie ale uczyły także jak to robić – oczekują na montaż.
- Zielone boisko w Maniewie – projekt zaplanowany na jesień.
- Modernizacja placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Obornikach – podpisano umowę z wykonawcą.
- Zakup i montaż oczyszczalni ścieków (szamba) wraz z toaletą, doprowadzenie wody i kanalizacji do wiaty i oczyszczalni – Żerniki – ustalono warunki zabudowy, niezbędne do realizacji projektu.
- Nowy plac zabaw w Popówku – trwa ustalanie z sołectwem zakresu inwestycji, połączonej z drugą, finansowaną z funduszu sołeckiego.
- Wiata Rowerowa przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rożnowie – oczekiwanie na wskazanie przez wnioskodawcę dokładnej lokalizacji dla przedsięwzięcia, po zakończeniu termomodernizacji budynku.
- Plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 3 – projekt niemożliwy do realizacji ze względu na warunki zagospodarowania przestrzennego.