Bądź facetem – zbadaj się!
Rak prostaty to drugi po raku płuc najczęściej rozpoznawany nowotwór u mężczyzn, rak jąder jest najczęściej występującym rakiem u młodszych z nich.
Już 26 maja odbędzie się kolejna akcja profilaktyczna zapobiegająca rozwojowi raka prostaty i raka jąder. Spora grupa mężczyzn skorzystała już z okazji i przebadała się na tę okoliczność. To dowód na to, że świadomość wśród Panów wzrasta. Ale nie chodzi tylko o badania. Ważne jest, by pokonać strach, który im towarzyszy oraz przełamać tabu, jakim są nowotwory.
Rak kojarzony jest głównie jako choroba osób starszych, to jednak nowotwory jąder atakują̨ głównie młodych. Ryzyko dotyczy nawet chłopców około 14. roku życia, ale grupą najbardziej narażoną na zachorowanie są mężczyźni w wieku od 20 do 35 lat. Rak jądra może przytrafić się każdemu – jest to jeden z najszybciej rozwijających się nowotworów, ale równocześnie jego wczesne wykrycie pozwala na całkowite wyleczenie w niemal 100 proc. przypadków. Rak prostaty codziennie zabija dziesięciu mężczyzn i najskuteczniejszą metodą przeciwdziałania tak wysokiej śmiertelności wśród populacji męskiej jest wczesna diagnostyka, a tym samym wykrycie choroby w jak najwcześniejszym stadium. Według danych Centrum Onkologii aż 7,11% ogółu zgonów nowotworowych stanowią zgony na raka gruczołu krokowego.
Coraz więcej mężczyzn spotykamy korzystających z usług dietetyków, biegających, czy trenujących w siłowni. Jednak zdrowy tryb życia to przede wszystkim zdrowy organizm. Na szczęście coraz częściej dla Panów badania intymne przestają już być traktowane jako kwestia wstydliwa, lub niemęska… Powiedzmy wprost – bardzo męsko jest umrzeć z powodu zaniechania! Dbanie o zdrowie to kluczowy element walki z rakiem. Tak jak dla kobiet badanie cytologiczne czy kontrola piersi są naturalne i oczywiste, tak i mężczyźni powinni brać udział w badaniach prostaty i jąder.
W Obornikach akcja profilaktyczna zapobiegająca rozwojowi raka prostaty i raka jąder organizowana jest już po raz 4. Co roku realizowana jest ona w maju. Dotychczas w ramach akcji przebadano ponad 150 osób – wyjaśnia Maciej Janicki, organizator akcji. Budującym jest, że każdorazowo bierze w nich udział większa ilość panów, co dowodzi, iż świadomość wśród mężczyzn wzrasta. Mamy też już konkretne efekty. Kilka osób zostało bowiem skierowanych na dalsze badania, co najprawdopodobniej uchroniło ich przed rozwojem choroby. Ważne jest jednak, aby badania te powtarzać, podobnie jak badanie cytologiczne kobiet, najlepiej co roku – dodaje.
Panowie, dbajcie o swoje zdrowie dla samych siebie i dla waszych rodzin!