Jak urządzić balkon?
Jak urządzić balkon, aby był miejscem do wypoczynku po ciężkim dniu? Ta z reguły niewielka przestrzeń może być idealnie wykorzystana, stwarzając namiastkę niewielkiego ogródka w mieście, w bloku. Niekiedy kilka trików może zdziałać cuda. Jak zabrać się do takiej pracy, aby balkon był wygodnym miejscem do chwili wytchnienia po całym zabieganym dniu?
Dla wielu osób marzenie o domu z ogrodem to pragnienie niemożliwe do spełnienia. A tak miło jest odpocząć w zacisznym miejscu, na powietrzu, z dala od zgiełku codzienności. Ale niewielki ogród można urządzić nawet na balkonie. W większości mieszkania w blokach posiadają naprawdę niewielkie balkony. To zmora budownictwa tamtych lat. Były one tworzone głównie z myślą o możliwości wywieszania prania czy krótkiego zaczerpnięcia powietrza. Ale i tak małą przestrzeń można naprawdę fajnie zagospodarować.
Aby miło i funkcjonalnie urządzić balkon należy pamiętać o kilku zasadach. Pozwolą one najlepiej wykorzystać tak niewielką powierzchnię. Niektórzy jednak rezygnują z urządzania tej poza mieszkalnej części mieszkania. Zupełnie niepotrzebnie. Nawet taki skrawek powierzchni można przekształcić w całkiem miłe miejsce do wypoczynku.
Jak urządzić balkon? Oto kilka istotnych porad:
- rozsądne zabudowanie przestrzeni- należy kierować się zasadą, iż im więcej niezabudowanej przestrzeni, tym balkon jest bardziej słoneczny i sprawia wrażenie większego. Dlatego też nie warto wynosić na balkon wysokich mebli czy niepotrzebnych już w domu sprzętów. Błędem jest także osłanianie balustrad balkonu folią czy innymi materiałami (na przykład plastikiem);
- zabezpieczenie balkonu- ma to znaczenie, gdy w domu są małe dzieci. Można tak osłonić balkon, aby był jednocześnie bezpieczny i nie zabierał poczucia przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem jest wstawienie między szczebelki balustrady szklanych paneli. Są one bardzo skutecznym zabezpieczeniem, a jednocześnie otwierają przestrzeń balkonu i nie hamują dostępu światła;
- wybranie jednej formy przeznaczenia balkonu- wybór konkretnej funkcji, jaką ma spełniać balkon, to bardzo ważny pierwszy krok w urządzaniu tego miejsca. Jeśli balkon ma być miejscem wypoczynku i niewielkim ogródkiem to nie wolno już wynosić tu rowerów, suszarki na pranie czy starych krzeseł;
- właściwe rozplanowanie umieszczenia roślinności- wszelkie kwiaty czy sadzonki należy tak rozmieszczać, aby nie zdominowały balkonu. Na mniejszej powierzchni nie warto wieszać zbyt dużej ilości kwiatów w różnych miejscach. I tutaj także wskazany jest umiar. Stojące i wysokie rośliny również bardziej zasłonią balkon, ograniczą dostęp do światła i stworzą wrażenie jeszcze mniejszej powierzchni.
Aby najlepiej urządzić mały balkon należy także pamiętać o doborze odpowiedniego podłoża. Idealnie sprawdzają się tutaj płytki gresowe, które są łatwe w utrzymaniu. Gres powinien być przede wszystkim antypoślizgowy, odporny na ścieranie i mróz. Zdecydowanie lepiej prezentują się płytki na podłodze balkonowej w kolorze jasnym. Taki wybór sprawia wrażenie większego balkonu, a w jasnych płytkach lepiej odbija się światło. Należy też zawsze pamiętać, iż balkon jest narażony na działanie czynników atmosferycznych, a na jasnych płytkach kurz czy zacieki z deszczu nie są aż tak mocno widoczne.
Niektórzy skłaniają się w kierunku drewnianych podłóg na balkonie. To rozwiązanie jest jednak mniej praktyczne. Drewniana podłoga wygląda co prawda efektownie, ale ulega szybkiemu zniszczeniu. Sprawdza się tylko w sytuacjach, gdy balkon jest solidnie zadaszony.
Wiele osób wykłada powierzchnie balkonów sztuczną trawą, aby stworzyć jeszcze większe wrażenie naturalnego ogrodu. Jest to rodzaj specjalnej wykładziny, jednak takie rozwiązanie ma charakter tymczasowy. Z pojawieniem się jesieni należy ją zwinąć i schować w domu do następnej wiosny. Ten rodzaj materiału nie powinien być narażony na działanie deszczu, mrozów czy śniegu.
Mały balkon w bloku może być prawdziwą strefą relaksu. Warto, aby był miejscem pełnym odpowiednio dobranych kwiatów i ziół. Rozmieszczenie roślin ma dość istotne znaczenie. Kwiatowe aranżacje potrafią rozjaśnić i upiększyć nawet najmniejszy balkon. Na co zwracać uwagę przy doborze kwiatów? Oto kilka podpowiedzi:
- aranżacja barierki balkonu- warto zawiesić pojedyncze kwiaty lub skrzynki z kwiatami. Można także opleść ją pnączami kwiatów. Jednak zawsze pamiętać, aby zachować dostęp światła do niższej części balkonu;
- aranżacja ścian balkonu- umieszczenie kwiatów w stelażach na ścianach czy w kieszeniach specjalnych mat, zawieszonych na ścianach wokół balkonu urozmaici i ożywi to miejsce. Rynek oferuje wiele modułowych rozwiązań, które można z powodzeniem wykorzystać na balkonie,
- aranżacje sufitu balkonu- warto wieszać także niewielkie donice z kwiatami pod sufitem. Wiele takich modeli ma regulowaną długość i są przeznaczone właśnie do tego typu aranżacji balkonowych. To rozwiązanie ma jeszcze jedna zaletę – nie zajmuje już i tak niewielkiej podłogi;
- aranżacje podłogi balkonu- zasadą jest raczej unikanie donic z kwiatami na podłodze balkonu. Jeśli jednak ktoś lubi, aby kwiaty stały niżej to warto kupić tylko wysokie i wąskie, w strzelistych donicach. Można także urządzić piętrowy kwietnik.
Powierzchnia balkonu w bloku to reguły kilka metrów kwadratowych. I jak urządzić balkon, jakie zastosować pomysły, aby maksymalnie wykorzystać powierzchnię? Należy pamiętać, że poszczególne elementy balkonu i wyposażenia muszą pełnić swoje funkcje podwójnie.
- Niewielka ławka do siedzenia powinna być wyposażona w schowek na przechowywanie drobnych rzeczy z balkonu.
- Meble lepiej wybierać lekkie i składanej w kształcie prostokąta czy kwadratu, aby móc dostawiać je do ściany. To pozwala na jeszcze lepsze zagospodarowanie przestrzeni. Idealnie na niewielkim balkonie sprawdzają się meble ażurowe, gdyż z powodzeniem przepuszczają światło i powiększają optycznie przestrzeń. Jednocześnie tworzą na tak małej powierzchni wrażenie lekkości.
- Często stosowanym rozwiązaniem jest umieszczanie poduch na podłodze zamiast krzeseł. Mogą być one dowolnie układane, zajmują mniej powierzchni, a jednocześnie są wygodnym miejscem do odpoczynku.
- Warto oprócz kwiatów, zaaranżować na balkonie kącik z ziołami. Świeże zioła pięknie pachną i stwarzają jeszcze większe poczucie mini ogrodu na tak niewielkiej powierzchni.
- Małe parasole do ochrony przed słońcem idealnie nadają się na balkon. Są z reguły specjalnie ścięte z jednej strony, aby zajmowały jak najmniej miejsca.
- Aby spędzać na balkonie więcej czasu wieczorem, można zakupić wolnostojące lampki na baterie,lampiony czy ozdobne świece. Takie oświetlenie dodatkowo stworzy miły nastrój.
Odpowiednia aranżacja zamieni balkon w bloku w miłe i sympatyczne miejsce wypoczynku. A urządzenie go zgodnie ze swoimi upodobaniami będzie sprzyjać częstemu przesiadywaniu i korzystaniu z uroków letnich słonecznych dni.
źródło: cafesenior.pl