Kiedy i jak nosić maseczkę?
Od dziś (16 kwietnia) aż do odwołania każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.
Kiedy nosić maseczkę ochronną:
– na drogach i placach,
– w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,
– w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach),
– na terenie nieruchomości wspólnych
– w środkach publicznego transportu zbiorowego
– taksówkach lub autach świadczących usługę przewozu osób
Kiedy nie trzeba nosić masek ochronnych:
– podczas korzystania z pojazdu samochodowego, w którym przebywa 1 osoba albo 1 osoba z dzieckiem,
– w przypadku dziecka do ukończenia 4 roku życia;
– w przypadku osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane)
– w przypadku osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach, z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów
– w przypadku kierującego środkiem publicznego transportu zbiorowego, jeżeli operator publicznego transportu zbiorowego, organizator tego transportu albo przedsiębiorca wykonujący taką działalność zapewnia oddzielenie kierującego od przewożonych osób
– w przypadku duchownego sprawującego kult religijny
– w przypadku żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusza Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe, stosujących środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności
Osoba ma obowiązek odkrycia ust i nosa na żądanie:
– organów uprawnionych w przypadku legitymowania tej osoby w celu ustalenia jej tożsamości
– innej osoby w związku ze świadczeniem przez nią usług lub wykonywaniem czynności zawodowych lub służbowych, w tym w przypadku konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby.
Jak zakładać maseczkę ochronną?
- Przed nałożeniem maseczki myj ręce przez ok. 30 sekund mydłem i wodą lub dokładnie zdezynfekuj ręce środkiem odkażającym na bazie alkoholu.
- Upewnij się, że maseczka nie jest uszkodzona.
- Przygotuj maseczkę, odwracając ją kolorową stroną na zewnątrz.
- Maseczka zakładana na uszy to najwygodniejszy typ maseczki. Zakładaj ją, trzymając jednocześnie za obie gumki. W przypadku maseczki wiązanej z tyłu głowy – również staraj się dotykać tylko sznurków. Zacznij od górnych wiązań, następnie przejdź do tych na wysokości karku.
- Górna krawędź maseczki powinna ściśle przylegać do grzbietu nosa.
- Sprawdź, czy maska szczelnie zasłania nos, usta i podbródek.
- Po założeniu maseczki ochronnej – nie dotykaj jej ponownie. Możesz to zrobić tylko po dokładnym umyciu lub dezynfekcji rąk, przed i po dotknięciu materiału.
- Jeśli maseczka zabrudzi się lub stanie się wilgotna, wymień ją na nową.
Jak ściągnąć maseczkę ochronną?
- Chwyć za sznurki lub gumki do wiązania (nie dotykaj materiału z przodu!) i ostrożnie ją zdejmij.
- Bezzwłocznie po zdjęciu maski wyrzuć ją do zamkniętego pojemnika na śmieci.
- Dokładnie umyj ręce wodą z mydłem lub zdezynfekuj je.
Nosząc maseczkę ochronną nie należy:
- Dotykać jej, ponieważ na materiale od zewnętrznej strony mogą znajdować się patogeny (można to zrobić tylko po dokładnym umyciu lub zdezynfekowaniu rąk).
- Zakładać jej tylko na jedno ucho lub dopuścić do tego, by odstawała.
- Kilkakrotnie używać masek jednorazowych.
- Wyrzucać zużytej maseczki do toalety.
- Dezynfekować ani prać jednorazowych maseczek chirurgicznych, po użyciu trzeba je koniecznie wyrzucić!
Jak postępować z maseczką wielokrotnego użytku?
– Natychmiast wyprać w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza, pamiętając, aby nie dotykać bezpośrednio materiału lub mieć na sobie rękawiczki ochronne (do czasu prania należy maseczkę umieścić w zamkniętej foliowej torbie, którą po użyciu należy wyrzucić). Zaleca się pranie maseczek materiałowych oddzielnie. Po wyschnięciu maseczki warto ją dodatkowo wyprasować w możliwie jak najwyższej temperaturze.
– Spryskać maseczkę płynem do dezynfekcji na bazie min. 60% alkoholu.