Dzień: 23.11.2024r. Imieniny: Adeli, Coletty, Felicyta, Felicyty,…

Aktualności

Zasady stosowania antybiotyków

Antybiotyki to substancje chemiczne, które nie tylko zabijają chorobotwórcze drobnoustroje, jak bakterie, ale również hamują ich rozmnażanie. Na rynku nie brakuje również związków, które niszczą grzyby oraz pierwotniaki.

 

Główne zasady przyjmowania antybiotyków:

  1. Terapia winna odbywać się zawsze pod opieką lekarza. Nie wolno stosować antybiotyków na własną rękę, bez wiedzy lekarza.
  2. Należy je przyjmować na godzinę przed posiłkiem lud dwie godziny po nim (w celu prawidłowego przyswajania substancji zawartych w leku).
  3. Antybiotyki należy popijać wyłącznie wodą. Nie wolno popijać ich mlekiem, napojami mlecznymi oraz sokami cytrusowymi (następuje znaczny spadek wchłaniania).
  4. Winny być one przyjmowanie regularnie – o stałych porach.
  5. W czasie terapii warto zrezygnować z picia alkoholu, który powodować może utrudnienie lub zwiększenie wchłaniania przez organizm.
  6. Nigdy nie wolno przyjmować podwójnej dawki leku.
  7. Kuracji nie wolno przerywać nawet w momencie ustąpienia poszczególnych objawów. Długość leczenia określa zawsze lekarz. Wcześniejsze przerwanie terapii skutkować może rozmnażaniem się bakterii odpornych na dany antybiotyk.
  8. Antybiotyki należy przyjmować tylko w formie w jakiej są sprzedawane. Nie wolno ich rozgryzać lub wysypywać zawartości kapsułki.
  9. W czasie terapii warto obserwować jak organizm reaguje na preparat. Większość terapii wiąże się z niewielkimi działaniami niepożądanymi. W wyniku np. pokrzywki, wymiotów, uporczywej biegunki warto skonsultować się z lekarzem. Objawy takie, jak duszności, utrata przytomności, obrzęk języka czy krtani winne skutkować natychmiastowym wezwaniem lekarza.
  10. Po zakończeniu terapii warto zadbać o odbudowanie naturalnej flory bakteryjnej. W tym celu zaleca się stosowanie preparatów zawierających żywe kultury bakterii kwasu mlekowego.

Objawy niepożądane

Niewłaściwe stosowanie antybiotyków skutkować może reakcjami alergicznymi takimi, jak wysypką, obrzękiem oraz podwyższoną temperaturą ciała. W skrajnych wypadkach reakcja uczuleniowa może być tak silna, że doprowadzić może nawet do śmierci chorego. Aby temu zapobiec przed zastosowaniem terapii konieczne staje się przeprowadzenie odpowiednich testów alergicznych.

Częstym objawem przy terapii antybiotykowej (doustnej) są zaburzenia trawienia, które powstają na skutek zniszczenia naturalnej flory bakteryjnej. W celu zapobiegania zaleca się stosowanie probiotyków, czyli pożytecznych bakterii.

 

Co więcej, niewłaściwe stosowanie antybiotyków prowadzić może do chorób nerek i wątroby. Ponadto, działanie takie prowadzi do mutacji bakterii, w wyniku których dochodzi do powstania nowych szczepów odpornych na działanie antybiotyków.

 

Źródło