Stres Twoim wrogiem!
Wzrost poziomu adrenaliny w sytuacjach stresowych ułatwia koncentrację oraz mobilizuje organizm do działania. Warto jednak pamiętać, że długotrwały stres może być przyczyną wyczerpania organizmu oraz chronicznego zmęczenia. Może on prowadzić do zaburzeń psychicznych, ale również do poważnych chorób serca. Co więcej, jak pokazują badania, osoby żyjące w stanie napięcia nerwowego narażone są bardziej na niektóre nowotwory (np. rak piersi).
Bądź asertywny
Naucz się mówić „nie” – jest to najprostszy sposób ochrony przed nadmiarem obowiązków w pracy i w domu. Działanie takie wpływa pozytywnie również na własną wiarygodność oraz pewność siebie. Osoby asertywne znają swoje wady i zalety, co daje im szansę na wykorzystywanie w pełni swojego potencjału. Warto pamiętać, że asertywność nie jest cechą wrodzą, więc każdy może się jej nauczyć.
Bądź aktywny
Ruch pozytywnie wpływa na zdrowie, szczególnie w sytuacjach zwiększonego stresu. Wysiłek fizyczny obniża poziom kortyzolu, czyli jednego z hormonów stresu. Co więcej, pod wpływem ruchu w organizmie człowieka zwiększa się poziom odpowiedzialnych za poczucie szczęścia endorfin.
Znajdź chwilę dla siebie
Niestety, z powodu natłoku obowiązków często zapominamy o niezbędnej równowadze pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Należy jednak starać się wygospodarować choćby chwilę dla siebie. Jest to idealny sposób na powrót do codzienności z nową energią i zaangażowaniem. Warto tutaj dodać, że poziom hormonów stresu obniżają nawet kilkuminutowe przerwy, co godzinę lub dwie.
Myśl pozytywnie
Pozytywne nastawienie do świata jest jedną z najskuteczniejszych metod zwalczania stresu. W psychologii istnieje tzw. samospełniająca się przepowiednia, dlatego należy unikać przewidywania tego co najgorsze. Ponadto, pozytywne myślenie pozwala przezwyciężać trudności dnia codziennego.
Nie bez znaczenia na samopoczucie ma również dieta. Aby lepiej radzić sobie ze stresem nie może w niej zabraknąć owoców oraz warzyw, najlepiej strączkowych. Warto tutaj dodać, że w sytuacjach stresu nie należy spożywać słodyczy. Są one bowiem bogatym źródłem cukrów, które zamiast uspokajać, podsycają stres.
Nie daj się oszukać!
Warto pamiętać, że używki dają tylko pozorne poczucie odprężenia. Zarówno alkohol jak i papierosy tak naprawdę potęgują stres, co przynosi skutki odwrotne od zamierzonych.
Zadbaj o magnez
Odpowiedni poziom magnezu w organizmie sprzyja radzeniu sobie z sytuacjami stresującymi. Reguluje on bowiem wydzielanie się adrenaliny, czyli kolejnego hormonu stresu. Niedobory magnezu uzupełnić można suplementami diety. Zaleca się jednak sięganie po naturalne źródła magnezu, takie jak kasza gryczana, banany, kakao, czekolada, orzechy, nasiona dyni, warzywa liściaste (ciemne) oraz ryby.
Warto pamiętać, że ze stresem da się walczyć. Należy jednak być systematycznym i wytrwałym.