Dzień: 03.12.2024r. Imieniny: Franciszka, Franciszki, Hilarego, Kasjana,…

Turystyka

Miejsca na odpoczynek

Mamy też miejsca na odpoczynek

Zmęczony? Potrzebujesz chwili odpoczynku na łonie natury? Nie ma sprawy! W samym centrum miasta rozpościera się nadrzeczny park – obornickie Łazienki, który kusi zarówno swym urokiem, jak i letnimi propozycjami kulturalnymi.

W 2012 roku miejscu dawnych „Łazienek” powstał teren rekreacyjny, ze ścieżkami pieszo – rowerowymi i punktami widokowymi,  a w nawiązaniu do charakterystycznych przebieralni piękna pergola kwiatowa. Obornickie Łazienki, są miejscem wielu różnorodnych spotkań na łonie natury. Organizowane są tu koncerty, zajęcia fitness na świeżym powietrzu oraz pokazy kina plenerowego. Sporym powodzeniem cieszą się też rejsy kajakiem po Wełnie. W sezonie na rzece pojawia się pływająca fontanna. Jej przyjemny szum umila każdy spacer, a wieczorami zachwyca feerią barw.

 

Miłośników przyrody i pieszych wędrówek  zainteresują trzy ścieżki edukacyjne, wytyczone przez Nadleśnictwo Oborniki. Odkrywają one wiele tajemnic przyrodniczych i historycznych.

  1. Ścieżka dydaktyczna „Dolina Wełny” (Nadleśnictwo Oborniki)
  2. Ścieżka dydaktyczna „Dębowy las” (Nadleśnictwo Oborniki)
  3. Ścieżka przyrodnicza „Dolina Kończaka”

 

To nie tylko atrakcje turystyczne, ale także znakomite miejsca na lekcje przyrody dla młodzieży.

 

  • Ścieżka „Dolina Wełny” ma swój początek przy stacji PKP w Rożnowie, a koniec przy leśniczówce. Oznaczono ją sylwetką konia. Na trasie o długości  16,5 km znajduje się 21 przystanków tematycznych. Są to m.in.: punkt widokowy przy rzece Wełnie, Muzeum Młynarstwa w Jaraczu, czy Miejsce Pamięci Narodowej.

 

  • Na terenie leśnictwa Daniele  i Puszczy Noteckiej zlokalizowana jest ścieżka dydaktyczna „Dębowy Las”. Nazwa nawiązuje do  rezerwatu „Świetlistej Dąbrowy”, którego wysoka wartość wynika z unikalności tego typu zbiorowisk, tworząc enklawę dąbrów, wśród rosnących wokół drzewostanów sosnowych. Na długości 6 km wyznaczono 12 przystanków dydaktycznych w miejscach charakteryzujących określone obiekty czy zjawiska przyrodnicze. Przebiega w pobliżu siedlisk licznych gatunków flory i fauny, a oznakowano ją symbolem liścia dębu. W leśniczówce Daniele można uzyskać wszelkie informacje na temat ścieżki, korzystając z fachowej wiedzy leśniczego.

 

  • W leśnictwie Kiszewko i Podlesie wytyczona jest ścieżka dydaktyczna „Dolina Kończaka”. Swój początek ma na parkingu przy leśnej drodze łączącej Stobnicę z Boruszynem, ok. 1,6 km od Stobnicy. Ustawiono na niej 12 tablic z opisami procesów i prac związanych z gospodarką leśną i ochroną przyrody. Czas zwiedzania prawie 8 kilometrowej ścieżki to ok. 4 godziny. Poruszając się w terenie należy zwrócić uwagę na oznakowanie trasy sylwetką bobra.